Отбор на Хърватия

Хърватският национален отбор е сформиран съвсем наскоро, през 1992 г. след разпадането на Югославия. Но въпреки това хърватските футболисти неведнъж са се декларирали на европейски и световни първенства.

Обективно погледнато, историята на хърватския национален отбор датира от 1940 г., но тогава националният отбор участва само в приятелски мачове, затова ще говоря за модерния отбор.

История на хърватския национален отбор по футбол

• Участие във финалния етап на световното първенство - 4 пъти.
  • Участие във финалния етап на Европейското първенство - 5 пъти.

Постижения на националния отбор на Хърватия

• Световна купа 1998 г. - 3-то място.

Хърватски национален отбор на световни първенства

национален

Първото участие на хърватите на световното първенство беше триумфално - във Франция отборът на Мирослав Блажевич зае 3-то място. Имаше предпоставки за това: това беше успешно представяне на Евро 96, което ще обсъдя по-долу, и най-важното, състава на хърватския национален отбор - 1998: Солдо, Тудор, Просинечки, Ярни, Бобан, Шукер - тези играчи бяха способни на много.

В 1/8-финалите, заради единствения гол на Давор Шукер, вкаран от дузпа, хърватите подминаха отбора на Румъния. И на четвъртфиналите дойде най-добрият им час. Съперник беше не друг, а германският отбор, който по дефиниция е фаворитът на всеки турнир. Първото полувреме беше равностойна битка, а през второто хърватите вкараха три пъти, след като спечелиха най-значителната победа в своята все още кратка, но вече ярка история - 3: 0.

отбор

Но аз лично отдавна си спомням полуфиналния мач с Франция. Тогава боледувах за Хърватия, тези, които видяха този отбор, ще ме разберат, беше невъзможно да не се притеснявате за това. А французите, които някак пропълзяха до полуфиналите с помощта на късмет, не предизвикаха много съчувствие.

И когато голмайсторът в историята на хърватския национален отбор Давор Шукер в самото начало уцели вратата на французите, изглеждаше, че това е шанс. Всъщност преди това Франция успя да отбележи само веднъж за 240 минути игрално време в плейофите. И тогава се случи невероятното - два гола срещу хърватския отбор отбеляза защитникът Лилиан Турам.

В кариерата на този несъмнено изключителен играч има 142 участия за френския национален отбор и само две отбелязани голове. Но това бяха точно тези цели!

Във финала на „утехата“ разстроените хървати с резултат 2: 1 победиха същите разстроени холандци, които между другото бяха най-добрият отбор в това първенство, но загубиха с дузпи от Бразилия.

хърватски

Засега това е единственият успех на хърватския национален отбор на световното първенство - те пропуснаха турнира в Южна Африка, а на световните първенства 2002, 2006 и 2014 така и не успяха да напуснат групата, като спечелиха само 2 победи 9 мача.

Хърватски национален отбор на европейско първенство

Хърватският национален отбор също стартира успешно на европейското първенство, където дебютът им се състоя две години преди световния триумф на полетата на мъгливия Албион.

Там победиха Турция с 1: 0, Дания с 3: 0 и след като си осигуриха изход от групата, загубиха от Португалия с 0: 3.

Това поражение в мач, което не означава нищо от турнирна гледна точка, в крайна сметка се оказа фатално за хърватите - в ¼ от финала те трябваше да се срещнат с бъдещите шампиони - германския отбор. Упоритата схватка завърши с резултат 2: 1, но вече знаем, че две години по-късно хърватите ще отмъстят на нарушителите си изцяло.

Хърватите пропуснаха следващото евро и не напуснаха групата на шампионата в Португалия. Вземайки две точки в мачовете срещу Швейцария и Франция, Хърватия претърпя доста чувствително поражение от Англия с 2: 4 в решаващия мач от груповата фаза.

национален

Хърватският отбор изглеждаше мощно на Европейското първенство през 2008 година. След като спечели всички мачове в групата, включително бъдещия финалист - отборът на Германия с 2: 1, хърватският национален отбор се срещна с турците на четвъртфиналите.

И тогава се случи драмата. Иван Класнич откри резултата в 119-ата минута (!) От мача. Но останалото време турските играчи успяха да отбележат обратен гол и по-точно изпълниха дузпа. Така хърватите, които не бяха загубили нито една среща, загубиха мястото си на полуфиналите, което заслужаваха.

На европейското първенство през 2012 г. хърватите нямаха късмета да попаднат в една група с бъдещите финалисти. И ако Хърватия успя да изравни 1: 1 с вицешампионите Италия, то Испания загуби с 0: 1. И на последното евро, хърватският национален отбор зае първо място в своята група, след като успя да избели испанците. Но в 1/8-финалната среща те, имайки предимство в мача с бъдещите шампиони, успяха да допуснат гол в 117-ата минута на мача.