Евро 2016: Какво трябва да знаете за Хърватия

112.ua представлява националния отбор на Хърватия на Евро 2016

евро

отбор

екип

Хърватският национален отбор по футбол съществува от 1990 г. и е признат от ФИФА и УЕФА през лятото на 1992 г., година след като държавата придоби независимост от Югославия. Най-доброто в нейната история беше Световното първенство през 1998 г., когато хърватският национален отбор зае трето място, а нападателят Давор Шукер стана голмайстор на турнира.

КАК ЕКИПЪТ НА ХЪРВАТИЯ СЕ ИЗПЪЛНЯ В СВЕТА И ЕВРОТО В XXI ВЕК

Световна купа 2002 (постижение - група). На турнира в Япония и Южна Корея хърватите попаднаха в групата с Еквадор, Италия и Мексико, но успяха да изпреварят само южноамериканците, които загубиха в решителния мач (0: 1). Преди това имаше поражение от Мексико (0: 1) и победа над Италия (2: 1). Три точки не бяха достатъчни за достигане до плейофите.

Европейско първенство 2004 (група). На състезанието в Португалия „пуловете“ в груповата фаза се състезаваха с Франция, Англия и Швейцария. След равенства с швейцарците (0: 0) и французите (2: 2), отборът имаше шанс да влезе в четвъртфиналите, но ключовият мач с британците беше загубен (2: 4) и хърватите отново трябваше да се задоволи само с участие в групата.

Световно първенство 2006 (група). Хърватите отидоха на Мондиала в Германия с надеждата за благоприятен изход, но като започнаха с прилична загуба от Бразилия (0: 1), след това не успяха да победят нито Япония (0: 0), нито Австралия (2: 2), и зае само третото място, без отново да стигне до плейофите.

Европейско първенство 2008 (четвъртфинали). В Австрия и Швейцария хърватският национален отбор преодоля страхотно груповата фаза, без да загуби нито една точка. Австрия (1: 0), Германия (2: 1) и Полша (1: 0) бяха победени на свой ред. По-досадно беше напускането на четвъртфиналите от Турция при изпълнението на дузпи, след равенство в регулационното време (1: 1).

Световно първенство 2010. Хърватия не отиде в Южна Африка, след като зае само третото място в групата в квалификационния кръг след Англия и Украйна.

Европейско първенство 2012 (група). В Полша „пуловете“ започнаха за здраве, побеждавайки Ирландия в първия мач (3: 1), но след това, след като постигнаха мир с Италия (1: 1), те капитулираха в конфронтацията с Испания (0: 1) и не можа да напусне групата.

Световно първенство 2014 (група). На бразилското световно първенство Хърватия отново зае едва третото място в групата. След загуба в първия мач от домакините на Мондиала (1: 3), голяма победа над Камерун (4: 0) вдъхна сдържан оптимизъм, но фиаското в решителната битка с Мексико (1: 3) сложи край към по-нататъшните перспективи на отбора в турнира.

КАК ЕКИПЪТ НА ХЪРВАТИЯ Е ЕЛИМИНИРАН ЗА УЕФА ЕВРО 2016

След като спечелиха четири от пет стартови мача, при равенство с Италия (1: 1), хърватите създадоха добра основа за класиране от групата и в крайна сметка завършиха на второ място след италианците, с които завършиха втората среща в мир ( 1: 1). В същото време подопечните на Анте Чачич изпревариха основния си съперник - Норвегия (5: 1 и 0: 2), както и националните отбори на България (1: 0 и 3: 0), Азербайджан (6: 0 и 0: 0) и Малта (2: 0 и 1: 0).

ПРИЯТЕЛНИ МАЧОВЕ НА ОТБОР ХЪРВАТСКА ПРЕЗ 2016 ГОДИНА

23.03 Хърватия - Израел - 2: 0
26.03 Унгария - Хърватия - 1: 1
27.05 Хърватия - Молдова - 1: 0
04.06 Хърватия - Сан Марино - 10: 0

СЪСТАВ НА ЕКИП ЗА ЕВРО 2016

Вратари: Даниел Субашич (Монако), Ловре Калинич (Хайдук), Иван Варгич (Риека).

Защитници: Дарио Срна (Шахтьор Донецк), Ведран Корлука (Локомотив), Домагой Вида (Динамо Киев), Гордън Шилденфелд (Динамо Загреб), Иван Стринич (Наполи), Шиме Врсалко (Сасуоло), Тин Едвай (Байер)).

Полузащитници: Лука Модрич, Матео Ковачич (и двамата - Реал Мадрид), Иван Ракитич (Барселона), Иван Перишич, Марсело Брозович (и двамата - Интер), Милан Бадел (Фиорентина), Марко Рог, Анте Корич (всички - Динамо Загреб).

Нападатели: Марио Манджукич (Ювентус), Никола Калинич (Фиорентина), Андрей Крамарич (Хофенхайм), Марко Пиаца (Динамо Загреб), Дуже Чоп (Малага).

екип

РЕФЕРЕНЦИЯ СЪСТАВ

отбор

ТАКТИКА

Хърватският национален отбор застарява, но треньорът не бърза да вкара младежите в него. Така че, Чачич не взе звездата на Алена Халилович на еврото. Очевидно Чачич ще продължи с опитните и доказани Срна, Модрич, Ракитич и Манджукич. Перишич беше изненадан в селекцията, което означава, че мястото му в списъка също не е под съмнение. Хърватският национален отбор Качич играе без флангове. Тук няма ярки крила, но в центъра на терена се събира истински юмрук. Брозович, Ракитич, Модрич са призовани да конкретизират средата на терена, Перишич и Чоп да доставят топки на единствения чист нападател Манджукич. Ако има нужда от вкарване, Никола Калинич може да се присъедини към него. И в защита на хърватите ще видим двама представители на UPL - Виду и Срна.

ОСНОВНА ЗВЕЗДА

Лука Модрич („Истински“). Изигра 4018 минути през сезона, вкара 3 гола и даде 5 асистенции. И спечели Шампионската лига.

Най-голямата победа - 3: 0
Най-голямото поражение - 1: 1 (при дузпи 1: 3).
Най-продуктивният мач - 2: 2
Най-резултатно равенство - 2: 2

екип

За първи път съперниците се срещнаха в груповата фаза на Евро 1996, а след това хърватите взеха надмощие (1: 0). През следващите 12 години се изиграха два приятелски мача, след което на Евро 2008 в четвъртфиналите турците бяха по-силни в дузпите. Три години по-късно отборите се бориха в плейофи за правото да участват в европейското първенство в Полша и Украйна, а след това Хърватия се представи по-успешно (0: 0 и 3: 0).

отбор

Хърватският отбор се срещна с чешкия национален отбор само два пъти и в двата случая те бяха приятелски мачове на хърватския терен. През 1996 г. противниците решиха да играят до победа и затова след равенство в редовното време и продълженията (1: 1) определиха най-силните в дузпите, където хърватите бяха по-добри (5: 2). През 2011 г. Балканите поеха след 90 минути игра (4: 2).

отбор

За първи път хърватите се срещнаха с испанците в приятелски мач през 1994 г., когато „пуловете“ спечелиха единствената си победа над противник (2: 0). След това се проведоха още три приятелски битки (1999, 2000, 2006). Единственият официален мач се игра на предишното европейско първенство, когато Испания отпразнува успеха с минимален резултат (1: 0) и не позволи на противника да напусне групата.

ФОРМАТА ЕКИП НА ЕВРО

отбор

ЗНАЕШ ЛИ ТОВА.

след като получиха независимост, хърватите играха в четири от пет европейски първенства, пропускайки само Евро 2000, но само веднъж, през 2008 г., преодоляха груповата фаза.