Резюме на урок по експериментиране в подготвителната група "Откъде идва брашното?"

Галина Ненашева
Резюме на урок по експериментиране в подготвителната група "Откъде идва брашното?"

цел: Запознаване на децата със свойствата на брашното чрез дете експериментиране.

Разширете и изяснете знанията на децата за зърнените култури. Представете свойствата на брашното.

Продължавайте да обучавате децата за последиците от действията.

Задачи за развитие: Развийте познавателен интерес към експериментиране, способността да се правят заключения;

разработване на слухови, зрителни, тактилни анализатори;

развиват внимание, мислене, памет.

Насърчавайте партньорства за деца, когато работите по двойки.

Насърчавайте уважение към работата на възрастни, уважение към хляба.

Преглед на презентацията "Зърнени храни"

Екскурзия до пекарната, замесване на осолено тесто.

Речникова работа: хлебни изделия, сладкарски изделия. съставки, сито за зърнени култури.

Демо материал: Празно място за кръстословица. Снимки на полета със зърнени култури. Изложба на брашни продукти Захар, мая. Пшеница, овес - обелени и необелени.

Раздаване: Плоска чиния, лупа, лъжица, кана за вода, 2 салфетки, дълбоки купи - комплект за 2 деца.

Оборудване: Мелнички за кафе (Ръчно и електрическо)

Методи и техники:

Глаголен: разговори с деца, история, обяснения, въпроси, обяснения, педагогическа оценка, инструкция.

Шипове, видими за гледане. Зърнени култури

(зърна пшеница, ечемик, ориз, овес, царевица, ръж, снимки.

Практичен: елементарни експерименти.

Ход на урока.

Получих странно писмо. В писмото има четири празни клетки - кодираната дума. И само като изпълнявате определени задачи, ще ми помогнете да разбера какво пише в него.

В първата клетка живее буква, която е скрита в думата PASTA и е на първо място. (М)

Във втората клетка живее буква, която е скрита в думата BULKA, и е на второ място. (Ооо)

В третата клетка живее буква, която е скрита в думата BUBLIC и стои в края на думата. (ДА СЕ)

В четвъртата клетка живее буква, която е скрита в думата BATON и стои в нея на второ място. (И)

- Да прочетем каква дума получихме!

- И за какво е? брашно?

Отговори: За печене на хляб, питка, кифлички, бисквитки.

- Много добре! Отговорихте правилно. За това е необходимо брашно, за печене на пекарни, сладкиши, тестени изделия.

- Предлагам да се проучат свойствата на брашното.

Помиришете внимателно брашното. Брашното мирише? (Да, брашното има мирис, но е някак специално) - Брашното мирише.

Изсипете брашно от чаша през цедка в чиния. Какво се случва с брашното? (Руши се) - Насипно брашно.

Предприеме щипка брашно и кажете, какво почувствахте? Какво брашно? (Лек, мек, пухкав, въздушен) - Брашно - меко, пухкав.

Изгладете брашното в чиния, като леко преместите тавата отстрани. Опитайте да нарисувате нещо върху брашното с пръст. - Оказва се, че можете да пишете и да рисувате върху брашно.

Сложете лъжица брашно в чаша вода и разбъркайте внимателно. Какво се случи с брашното? (Разтворен) - Добавете още две лъжици. Разбъркайте и определете какво ще се случи? (Оказа се тесто) - Сместа стана вискозна, лепкава, плътна, плътна.

По този начин се замесва тестото за печене.

За да се пекат пухкави кифлички, различни Съставки: масло, сол, захар, яйца, мая.

- Сега, нека добавим малко захар и мая към една от чашите ви. И сложете на батерията една чаша мая и захар, а втората само с брашно. И да почакаме малко.

Физическо възпитание. Дидактическо упражнение с топка.

(Водещият, задавайки въпрос, хвърля топката на детето, то връща топката с отговор и т.н.)

Откъде идва хлябът? - от магазина.

Как стигнахте до магазина? - от пекарната.

Какво прави пекарната? - пека хляб.

От какво? - от брашно.

От какво брашно? - от зърно.

Откъде идва зърното? - от житен клас.

Къде е житото? - израснал на полето.

Кой го пося? - зърнопроизводители.

- Момчета, от какво според вас е направено брашното? (от зърно)

- От какво зърно се прави брашно? (Пшеница. Овес. Ечемик. Фиг. Царевица. Ръж. Елда).

- Точно така, момчета! Отглеждат се много зърнени култури и от тях се пекат различни продукти. Какви хлебни изделия знаете? (Хляб, питка и др., Сладкарски изделия, тестени изделия ....

- Имате различни зърна в чиниите си. Нека ги разгледаме с лупа и да определим как се наричат. (овес, пшеница, ориз, царевица, елда).

- Нека се опитаме да направим сами брашно от овес и пшеница, като използваме ръчна и електрическа кафемелачка.

- Да видим кои имаме брашно. (Отговори на децата)

- Нека го сравним с магазинното брашно. (Отговори на децата)

- Защо не е бяла?

Преди да направят бяло брашно, зърната преминават през няколко етапа на сортиране и почистване; и едва след това зърната са чисто бели пухкави брашно, какво купуваме в магазините.

У нас най-разпространеният хляб е пшеницата и ръжта. Особено полезен е грубо смляният ръжен хляб, който съдържа много микроелементи, необходими на нашето тяло.

Нищо чудно, че хората казват:

Хлябът е главата на всичко

Хляб и вода - здравословна храна.

Постен обяд, ако няма хляб.

За да дойде хлябът на нашата трапеза, много хора работят върху него. Това са трактористи, комбайнери, зърнопроизводители, мелничари, хлебари, шофьори, продавачи и т.н.

Нашият хляб - пази се,

Не осеяйте с хляб!

Уважавайте нашия хляб,

Не си играйте с хляб.

Не можете да изхвърлите хляба!

Погрижете се за хляба, Приятели!

Обобщение на урока "Откъде идва медът?" (втора младша група) Урок за когнитивното развитие във втора младша група Тема: „Откъде идва медът ...“ Задачи. Образователна. Изяснете мнения.

Резюме на урока FTsKM в подготвителната група за TRIZ "Откъде идва хлябът?" Цели на програмата: да консолидира понятието „хлебни изделия“; да запознае децата с видовете хлебни изделия; улесняват участието.

Резюме на урок за запознаване с външния свят във втора младша група „Откъде идва дъждът“ Цел: Да запознае децата със свойствата на водата. Развийте любопитство, желание да експериментирате, изследвате. Култивирайте наблюдение.

Резюме на урока в по-младата група (област „познание“) Тема: „Прекрасно брашно“ Образователни - образователни задачи 1. Образователни задачи - да се запознаят децата със свойствата на брашното чрез детски експерименти.

урок
Резюме на урока в подготвителната група. Разговор за селскостопански труд „Откъде идва хлябът?“ Държавна бюджетна предучилищна образователна институция детска градина № 100 на Фрунзенски район на Санкт Петербург. Автор: Шидловская.

Проект "Откъде идва дъгата" В нашата детска градина бяха проведени изследователски дейности сред старши и подготвителни групи, използващи TRIZ технологии, където.