Методическо развитие (музикален и ритмичен урок, подготвителна група) по темата:
Интегриран урок в старшата група „Да живеем заедно“

Интегриран урок

"Да живеем в мир"

Музикален ръководител: Салихова Аелита Генадиевна

Цели на урока: Музикално, емоционално и морално възпитание на децата, комплексно развитие на тяхната музикалност; развитие на въображението и фантазията на децата; създаване на условия за съчетаване на знанията и чувствата на децата; образование на комуникативни умения.

Задачи: Създайте топло, радостно настроение в клас; развиват способността да усещат и предават емоционална топлина и радост на другите;

развиват въображение; създават условия за всеобхватна интеграция на знанията на децата,

развиват музикалността чрез комбинацията от различни усещания: визуални,

слухови, тактилни, двигателни - в процеса на възпроизвеждане на музика;

развиват слухово и зрително въображение, асоциативно мислене;

формирането на комуникативни умения (способност за невербална комуникация, способност да се разглеждат намеренията на другия и т.н.). Развийте творчеството на децата; разграничаване на музикалните изразни средства: естеството на музиката, темпото, динамиката, регистъра; изпълнявайте движения в съответствие с естеството на музиката и думите на песента.

Продължете формирането на понятията „приятел“, „приятелство“, разбирайте и оценявайте чувствата и действията на другите, обяснявайте техните преценки, консолидирайте знанията на пословиците за приятелството.

развиват способността да различават лошото от доброто.

Предварителна работа:

1. Четене и запомняне на поезия, приказки, пословици, поговорки.

2. Изучаване на песни за приятелство.

Материал за урока: Предметни снимки, отразяващи поведението на децата, музикален материал: фонограма на песента "Ти и аз, да сме с теб", "Приятелството започва с усмивка" на В. Шайнски, "Песен на приятели" на Г. Гладков, поздрав песен "Пейте, име". "Истински приятел" Савелев. "ДРУЖБА" ансамбъл "Барбарики"

Ход на урока

  1. Децата влизат в залата под музиката на Гладков "Няма нищо по-добро на света ...." от карикатурата "Бременските музиканти".
  2. Mus.ruk. - Момчета, вижте колко гости имаме. Не всички гости знаят името ви, но след играта, в която сега ще играем, те ще го направят. И да се запознаете с всички вас.

Лос. ръце. - Ще погледна лицата ви, с които бих бил приятел тук?

Аз съм Аелита Генадиевна и кой си ти? Пейте ми как се казвате.

Извършва се музикално упражнение. "Пейте името си"

Mus.ruk. - Е, така се представихме на нашите гости. А сега нека наречем нежно нашия съсед по име.

Например, дете се обръща към съсед отляво: „Здравей Славик“.

Той се обръща към следващото дете: „Здравей Игор“, „Добър ден, Сонечка“, „Добър ден, Андрейка“.

Mus.ruk. - Деца, вижте колко малко столове има. Как можем да бъдем? На кого да предложа да седне на тях?

Момчета: "Момичета, седнете, моля!"

Момчетата канят момичета да седнат и да донесат собствени столове.

Лос. ръце. - Днес имаме необичайна дейност и преди да започнем, нека се обадим в добро настроение. Ще говорим за ...! И за какво, вие сами ще се досетите. ... Сега музиката ще звучи и вие трябва да определите нейното настроение, характер, за какво пее. Слушам песента.

Включвам аудиозаписа на песента "Истински приятел" от Савелев (частично).

„За какво пееше?“ (детски отговори).

Разговор по произведението.

Лос. ръце. - „Не включих тази песен случайно. Колко от вас са умни и са предположили за какво ще говорим днес?

Прочетох думите на родителите.

Дете чете стихотворение.

Само смели и упорити,

Стигнете весело до целта,

И по пътя, от който се нуждаете,

Знайте тайните на трайното приятелство.

Лос. ръце. - Да, ще разкрием тайните на приятелството. Бъди внимателен. Гостите заедно с нас също ще разкрият тайните на приятелството. Всичко е готово?

Лос. ръце. - Първата тайна е скрита в песента.

Те изпълняват песента „Усмивка“ на В. Шаински

Лос. ръце. - И така, откъде започва приятелството (с усмивка)

Нека се присъединим към ръцете и всеки, гледайки в очите на съседа, ще му даде най-добрата, приятелска усмивка.

Лос. ръце.- Когато сте приятели с някого, винаги се радвате да го видите, липсва ви. И всички бяхме приятелски настроени сега. Това е втората тайна на приятелството.

И сега ще играем играта "Искам да се сприятеля с теб".

Избран е драйверът. Той казва думите: „Искам да се сприятеля с ...“, а след това описва външния вид на едно от децата. Попитаният трябва да се разпознае, бързо да изтича до шофьора и да му стисне ръката. След това самият той става шофьор.

Лос. ръце. - Следващата тайна е криптирана в снимки.

Показват се снимки (парцел).

За да го дешифрирате, опитайте се да определите какво е общото между тях.

(На всички снимки хората си помагат, животни, растения). Децата разглеждат и обсъждат изобразените ситуации.

Лос. ръце. - Това е още една тайна на приятелството - помогнете на всеки, който се нуждае от помощ и ще имате много приятели.

Винаги е приятно да говорим за приятели, затова много поети писаха и пишат стихове за приятелството.

Децата рецитират поезия.

1. От детството обичаме да играем и да се смеем,

От детството се учим да бъдем добри.

Иска ми се винаги да мога да остана така,

Да се ​​усмихваш и да бъдеш приятел.

2. Човек трябва, трябва да бъде мил,

И в беда не се забравяйте,

И Земята ще се обърне по-бързо,

Ако сме само малко по-мили.

Лос. ръце. - Нека, момчета, нека танцуваме танц, наречен "Приятелство"

ТАНЦ "ПРИЯТЕЛСТВО" ансамбъл "Барбарики"

3. Басня "Лебед, рак и щука".

-Много писатели са писали книги за приятелство, където героите си помагат, отстояват слабите. Искам да проверя дали знаете книги за приятелството?

8) Провежда се викторина.

1. На момичето Женя беше подарено необичайно цвете, на което имаше 7 венчелистчета „Изпълнение на желания”. Женя похарчи листенца за всичко. Какво беше последното желание на Женя? (Тя откъсна последното венчелистче и пожела на Вита здраве).

2. Веднъж 4 музиканти се събраха и създадоха приятелства. Те свириха заедно на концерти, изгониха заедно обирджиите, живееха заедно - не тъгуваха.

-Назовете тези приятели музиканти. (Бременски музиканти: котка, куче, петел, магаре).

3. Кое момиче спаси приятеля си от леден плен? (Герда)

4. Синекосото момиче имаше много приятели, но един винаги беше там. Кой е той? (Пудел Артемон).

- Знаете стихове за приятелството, познавате приказни герои, които са били истински приятели. Който знае как да бъде приятели, той се грижи за другарите си, опитва се да направи нещо добро за тях.

9) Игра "Помогни на приятел".

Децата са разделени на двойки. Едно дете в двойка е със завързани очи. Големи играчки лежат на пода между столовете. Вторият трябва да води партньора от един стол на друг, така че повече от една играчка да не бъде съборена.

10) - Знаете много пословици и поговорки за приятелството. Предлагам ви да ги запомните.

А) Няма приятел, така че вижте, но ако намерите - внимавайте.

Б) Приятелите са познати в беда.

В) Не оставяйте приятеля си в беда.

Г) Не можеш да разсечеш силно приятелство с брадва.

Д) Приятелят не е гъба, няма да го намерите в гората.

Д) Приятелството е като стъкло, ако го счупите, не можете да го сглобите.

(В трудни моменти приятелите трябва да си помагат, да бъдат искрени приятели).

-Днес научихме за различните тайни на приятелството. Нека ги запомним.

- Усмихвайте се по-често, бъдете приятелски настроени

-Помогнете на някой, който се нуждае от помощ

-Какво означава да си мил? (Пожелавам на всички добре)

-Откъде другите хора знаят, че си добър човек?

(не трябва да бъдете пакостливи, да не бъдете алчни, да не обиждате никого).

Mus.ruk. - Кои са учтивните думи, които знаете?

(отговори на децата: здравей, сбогом, благодаря, моля, добър ден, благодаря и т.н.)

11) Игра "Грозде"

За да успокоят музиката, децата седят на пода около въже, поставено на пода (под формата на кръг). По това време грозде грозде се поставя върху чиния в средата на кръга. Децата отварят очи и спускат ръцете си до камбанния звън. Децата си подават купчето, разглеждат го. След като гроздът премине в кръг, учителят моли да го премине по втория кръг, докато откъсва зрънцето. Всяко зрънце трябва да се наименува, т.е. представете се като възрастен (Преобразуване във възрастни) Останалите момчета отговарят: „Много хубаво“ и ръкопляскат.

Вниманието на децата е насочено към факта, че гроздът се състои от различни плодове, а групата се състои от различни деца. Плодовете висят на клоните заедно, дръжте се здраво за него, така че момчетата трябва винаги да са заедно и да са стегнати приятели.

„Всички - всички, сбогом!“

Децата поставят юмруците си в една колона, след което крещят силно: „Всички, всички, сбогом и махнете юмруците си.

Лос. ръце. Сбогом, момчета!

Саундтрак към песента "Ти и аз, да, ние сме с теб",