Когниция, ООД Синопсис за деца от старшата група за развитието на речта с помощта на игри с пръсти

MBDOU "Детска градина № 45" ООД Синопсис за деца от старшата група за развитието на речта с помощта на игри с пръсти
"Как слънцето помогна на пролетта"

Разработено от:
Педагог Я.Н. Мячева
Интеграция на образователните области:
 Когнитивна област  Художествена и естетическа област  Речева област  Социално-комуникативна област
Цели на урока:
 Да формира способността да композира разказ въз основа на референтни снимки;  Формира фигуративна реч (изберете сравнения, епитети);  Разширяване и активиране на речника;  Развитие на фината моторика чрез игри с пръсти;  Развитие на вниманието, паметта, логическото мислене.
Материал за урока:
 Плик с писмо.  Карти, изобразяващи електрическа крушка, огън, слънце; характерни признаци на пролетта; прелетни птици; диви животни.  Самолетно изображение на бреза с цъфнали листа.  Прищепки, клонки.  Слънцето с жълти панделки, прикрепени към него в единия край.
 Създадени от хартия слънца за всяко дете.  Аудио запис "Поток", "Гласове на птици", В. Моцарт "Пролетна соната"
Ход на урока

Педагог
. Момчета, тази сутрин на вратата на нашата група намерих плик с надпис "Деца от детската градина". Реших да те изчакам и да видя какво писмо дойде при нас. Но проблемът е: махнах плика и не помня къде. Момчета, моля, помогнете ми да го намеря! (децата намират плик на един от рафтовете.) ПРОБЛЕМНА СИТУАЦИЯ Момчета, от кого според вас е това писмо? (от съветника) Предлагам ви да преминете, да седнете хубаво на масите, да отворите писмото заедно и да прочетете ... (Учителят кани децата да седнат и да прочетат писмото). Съветникът пише: „Здравейте, момчета! Аз съм любезен магьосник и наистина се нуждая от вашата помощ! Написах приказка за ВЕСНА за вас, но злата магьосница омагьоса част от моята приказка, превръщайки я в картини, които са в плик! Момчета, моля, помогнете ми да измисля ПРИКАЗКА?! "
Педагог
: Момчета, ще помогнем ли на магьосника - ще измислим ли приказката? (Да) Предлагам ви да седнете хубаво, да сложите ръце на рафт, ще помоля онези момчета, които вдигат ръка. Не можете да извикате, в противен случай магьосничеството няма да бъде унищожено. „Имало едно време четири сезона: зима, пролет, лято, есен. Те живееха заедно и на свой ред управляваха целия свят: три месеца - зима, три месеца - пролет, три месеца - лято и три месеца - есен. Но един ден Зимата реши, че тя е най-важната и не иска да отстъпи място на Пролетта. Растенията станаха тъжни под снежната покривка. Птиците спряха да пеят песни. Хората са уморени да карат печки, за да се затоплят поне малко. Есен и лято се притесняват. И
Пролетта каза: „Не бъдете тъжни! Имам чудо, което ще ми помогне да преодолея студа. " Момчета, а след това приказката е омагьосана и свършва. Но в плика има карти с крушка, огън и слънце. Какво мислите, че това може да бъде чудо, което ще помогне на Пролетта? (Слънце) Всъщност слънцето е най-голямото и мило чудо. И какво е също?
Игра "Сравнение и име"
Слънцето е жълто като (глухарче). Слънцето е кръгло като (топка). Слънцето е нежно, като (баба). Слънцето е розово като (палачинка). Свърши ли приказката? (не). Как слънцето помогна на пролетта? Какво направи, за да накара светът отново да цъфти с ярки цветове? Предлагам ви да затворите очи и да слушате, може би звуците ще ни помогнат? (аудио запис "Поток"). Какво чухте (Шум, мърморене на ручей.) Точно така. Вижте, в плика има още карти. (Карти, изобразяващи ранна пролет). Предлагам да продължим приказката и картите ще ни помогнат в това.

Деца.
Слънцето започна да се затопля и грее по-силно, отколкото през зимата. Снегът започна да се топи, потоци започнаха да текат, капки звъняха.
Педагог
. И какво се случи след това? (Показва се карта със снимка на клон с избухнали пъпки.) Водата е напоила земята, пъпките са се подули по дърветата, листата са започнали да цъфтят. (Показват се картички с изображения на иглики и млада трева).
Деца
. Появиха се първите цветя, тревата започна да озеленява.
Педагог
. Цветя също са израснали под брезата. (картите се поставят под бреза). Назовете ги. (майка и мащеха, момина сълза).
Много добре! А сега ви каня на поляната - до меката зелена трева.
Акупресурен масаж: „Начертайте това, за което говорихме“.
Децата седят на килима едно след друго, а на гърба пред седналия "рисуват" слънцето, потоци, капки, цветя.
Педагог
: Много добре! Е, момчета, нека да продължим приказката? (Да) Насекомите се появяват през пролетта. Какъв вид? (Пеперуди, мравки, комари). Кой мислите, че се радваше да види как се появяват насекоми? (Птици). Предлагам да си представим, че сме в гора, където е много тихо. Затворете очи и слушайте. (Аудиозапис на „Гласовете на птиците“) Какво чувате? (птичи гласове) Как се наричат ​​птиците, които отлитат през есента и се връщат през пролетта? (Полет).
Педагог
(Снимки, изобразяващи прелетни птици, са прикрепени към бреза.) Погледнете нашите птици от бреза, които седят. Какви прелетни птици познавате? Какво правят птиците, когато се приберат у дома? (изградете нови гнезда, поправете стари) Момчета, нека помогнем на нашите птици да изградят гнездо?
Гимнастика на пръсти с щипки за дрехи "Да построим гнездо"
По музиката на В. Моцарт „Пролетта“ децата взимат щипки и като ги държат, като човки, клонки, и си изграждат гнездо.
Педагог
Имате прекрасни гнезда, птиците ще ги обичат много. (Картичка под бреза заек след линеене) О, вижте, заек под бреза! (Карти, изобразяващи други животни). Как се променя външният вид на дивите животни с настъпването на пролетта? (Molt)
Физическо упражнение "Зареждане на животни"

Един - клек, два - скок (клек, скок на място) Това е упражнение на заек. А лисиците, как да се събудят (търкат си очите с юмруци) Те обичат да се разтягат дълго време (разтягат) Не забравяйте да се прозяете, (прозяване) Е, махайте с опашка! (махайте с опашка: надясно, наляво)
Е, така че те подредиха всички карти в ред.

И сега ще слушате внимателно приказката, с която се сдобихме

Учителят дава примерна история въз основа на референтните снимки.

Педагог:
Момчета, сега ви предлагам да се опитате да разкажете приказка и снимките ще ви помогнат.
Деца
Слънцето се затопля по-силно, отколкото през зимата. Снегът се топи, леденици висят от покривите, звънят капки. Текат потоци. Пъпките на дърветата набъбват и се пукат, появяват се листа. На размразените петна цъфтят първите пролетни цветя. Тревата започва да позеленява. Появява се първата зелена трева. Прелетните птици се връщат от юг. Те проверяват стари гнезда и строят нови. Птиците снасят яйца, за да излюпят пилета. Звярите се линят.
Педагог:
Браво момчета! Каква прекрасна приказка сте направили! И така, каква е основната причина пролетта със сигурност да дойде след зимата? (Слънцето изгрява по-високо, грее по-силно и по-силно) Каня всички да отидат на поляната и да застанат в кръг. Кажи ми, обичаш ли пролетта? Сега всеки от вас ще каже защо обича пролетта и ще издърпа лентата от кръга, който държа в ръцете си.
Педагог:
вижте какво имаме? (Слънце) Добре! Така че помогнахте на магьосника да победи заклинанието на вещицата и да прочетете приказката!
РЕФЛЕКСИЯ: Момчета, хареса ли ви приказката? За какво беше историята? И как с теб победихме заклинанието на вещицата? И за това добро дело магьосникът ви благодари и изпрати слънца. Към писмото са прикрепени малки слънца.

Общоруско педагогическо списание "POZNANIE". Удостоверение за регистрация на средства за масова информация EL No. FS 77 - 65177.
ИЗДАДАН ОТ ФЕДЕРАЛНАТА СЛУЖБА ЗА НАДЗОР В СФЕРАТА НА КОМУНИКАЦИИ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И МАСОВИ КОМУНИКАЦИИ.