Руските хокеисти победиха американците и стигнаха до финала на MFM

американци

ХЕЛСИНКИ, 5 януари - R-Sport, Роман Соловьов. Руският младежки отбор по хокей на лед достига финала на Световната купа за втора поредна година. Руските спортисти уверено победиха отбора на САЩ на полуфиналите на турнира във Финландия.

Срещата, която се проведе на "Хартвал Арена" в Хелзинки, завърши с резултат 2: 1 (0: 1, 2: 0, 0: 0) в полза на руския национален отбор. Кристиан Дворжак (10-та минута) изведе американците напред, на което руснаците отговориха с шайби на Павел Красковски (36) и Йегор Коршков (38).

стигнаха

Театър Рон Уилсън

Всички разбираха, че по един или друг начин срещата между националните отбори на Русия и САЩ ще носи политически оттенък, но, може би, малцина очакваха, че старши треньорът на американския национален отбор Рон Уилсън ще я започне. През 1996 г. той спечели Световната купа заедно с американците и в Хелзинки беше готов да говори за всичко. Непосредствено след четвъртфиналите, в които отборът му победи чехите с неприлично голям резултат 7: 0, той заяви, че отборът му играе перфектно, а руснаците са имали късмет в мача с датчаните (руските хокеисти са варосани само в продълженията - 4: 3). В деня преди играта той каза, че не познава никого като част от руснаците, а в деня на играта отбеляза, че страната е сега, както по време на Студената война.

"Много студени отношения между нашите страни. Не мисля, че има политика преди срещата ни, все още сме два младежки отбора. Политически има проблемни моменти между двете страни. Като екип ще се съсредоточим върху разликата между нашите страни, колко различни сме от нас. Сега, като Студената война, трябва да се съсредоточите върху нашата игра "- каза Уилсън в деня на играта.

американци

Самсонов за късмет

Целият свят отдавна знае, че лидерът на руския „младежки отбор” Валери Брагин е един от тези треньори, които най-често използват шестото чувство. Цялата северноамериканска преса обсъди защо първият номер на националния отбор е неизвестният Александър Георгиев от финландския ТПС, а не Иля Самсонов от металургския Магнитогорск, изготвен по същото време от клуба на НХЛ във Вашингтон Капиталс. Самсонов изигра само един мач преди полуфинала - срещу националния отбор на Беларус, завършил при резултат 4: 1 в полза на руснаците.

финала

Борба с лошия късмет

Руският национален отбор започна втория пореден мач в турнира много активно от първите минути: в една от първите смени Кирил Капризов можеше да открие сметка, но американският вратар Алекс Неделкович действаше уверено. В някои моменти руснаците загубиха бдителността си, в резултат на което пред вратите на Самсонов се появиха опасни моменти и в един от тях Дворжак умело затвори предаването на Сони Милано. Няколко минути по-късно Матю Ткачак можеше да отбележи 2: 0, но уцели гредата.

През първия период руснаците отправиха 14 удара към вратата на съперника, не използваха възможността да превъзхождат в мнозинството и в един случай играха „пет по три“ цели две минути. Неделкович продължи да прави чудеса през втория период, но всичко беше повече от пет минути преди края на този сегмент на играта: първо Красковски бутна шайбата в битката на „стотинка“, а след това Коршков победи защитника в грандиозно стил и избута шайбата под щита на вратаря - 2: 1.

"Коршков е страхотен красавец, той е нарисувал такъв шедьовър, просто добър човек! Основното е колко важно беше, вие сами видяхте как реагира нашата пейка. Като взехме резултата, ние се опитахме да играем от простота, за да издържим шайбата без подаване и ние го направихме ", - каза нападателят на руския отбор Радел Фазлеев след победата.

финала

Знаех как се играе

Веднага след като руските хокеисти поведоха, те веднага започнаха да се оттеглят глупаво: или за хвърляне на шайбата за две минути, и за нарушаване на числената сила за същите две. В по-голямата част изглеждаше, че целта на Самсонов е просто омагьосана: колко пъти е спасен от пръчките, а в последните минути самият отбор отвръща на удара и издържа!

"Днес нямаше нужда да мотивирам момчетата. Най-важното беше да разбера как да играя срещу тях (американците). Те искаха да спечелят повече от тях. Йегор Коршков игра днес като истински лидер", каза ръководителят треньор на руснаците Брагин след мача.

"Много съм разстроен, бяхме на крачка от финала, но загубихме с един гол. Разстроен съм, но това е хокей, направихме всичко. Сега трябва да се съберем и да победим шведите утре в бронза мач за медали. Научих ли повече за руския национален отбор сега.? Те са добър, солиден отбор, но все още не мога да кажа повече, трябва да гледам повторението, за да видя колко са добри ", каза той.

Отборите на Швеция и САЩ ще играят в мача за третото място във вторник, след което отборите на Русия и Финландия ще определят победителя в турнира.