Практически урок Фразеология. Признаци на фразеологични единици. Източници на появата на фразеологични единици в езика

Цели:

  • разширяване на понятието фразеологична единица;
  • консолидиране на теоретични знания за фразеологичните единици;
  • развиват умения за работа с обяснителни и фразеологични речници;
  • обяснете източниците на появата на фразеологични единици в нашата реч.

Тип професия: комбинирани.

Напред домашна работа: обяснете какво означават тези фразеологични изрази: алени презрамки, пети океан, северна коприна, зелени барети, черно злато, сини въглища, пустинен кораб, сини каски, стоманен кон, златни ръце, настърган руло, тъмен кон, синя птица.

Ход на урока

I. Въведение от учителя.

Изучавайки лексиката на руския език, е невъзможно да си представим целия речников ресурс без фразеологични единици, тъй като най-добрите произведения на художествената и публицистичната литература дължат много на фразеологията. В този урок ще се научим с вас да разграничавате фразеологични фрази от свободни фрази, да ги разпознавате в текста, да усвоявате тяхното значение и да маркираме емоционални и изразителни средства. Ще обогатим нашия речник с нови набори изрази, ще научим за техния произход.

II. Като начало, нека проверим как свободните фрази се различават от фразеологичните фрази. Да играем на тото.

Каква е разликата между свободни комбинации и фразеологични единици?

- Думи в свободни фрази:

един) наричат ​​явленията на околния свят, техните знаци, действия, състояния;

2) запазват формите на промяна, съвсем свободно се комбинират с други думи;

3) действат самостоятелно като членове на предложението.

Думи във фразеологичната единица:

  • се използват не в пряк, а в преносен смисъл;
  • са загубили формата на промяна, съвместимост с други думи;
  • не може самостоятелно да действа като членове на предложението; цялата фразеологична единица е един член на изречението.

III. Проверка на домашната работа.

Алени презрамки-Суворов, петото океанско небе, северно копринено платно, зелени барети - парашутисти, черно злато - нефт, сини въглища - водна енергия, пустинен кораб - камила, сини каски - войски на ООН, стоманен кон - трактор, златни ръце - овладейте бизнеса си, настърган калач е опитен човек, тъмният кон е съмнителен човек, синята птица е мечта.

IV. Помислете за свойствата на фразеологичните единици.

И. Имате мисълта за спешна нужда да направите нещо. Как изразявате тази мисъл? Може да се изрази с една дума със сигурност или комбинация колкото и работа да ми струва. Как тази дума ви дойде на ум? Извлекли сте само отделни думи от паметта в завършен вид ( колко работа ми е, цена), но вързани, комбинирани помежду си свободно Можете да промените подреждането на думите. Има и други думи, които изразяват същата мисъл: както и да е не ми струваше никакви усилия, колкото и да е трудно. Това са варианти на една и съща мисъл, изразени в свободни комбинации. Възможни са пермутации в тези фрази. Но по-емоционално, живо тази мисъл може да бъде изразена в готови обрати. през дебели и тънки. Това основно свойство на фразеологичния оборот е възпроизводимост: той не се създава в процеса на комуникация, а се възпроизвежда като готова интегрална единица. Значението на много фразеологични единици не следва от значението на съставните им думи.

Б.. Предпазвайте като зеницата на окото - каква грешка е допусната в тази фразеологична единица. Вместо дума ябълка използвана дума ученик, т.е. стабилността в състава и структурата е нарушена. Фразеологизмът, като правило, се състои от едни и същи думи. Всяка промяна в състава на фразеологична единица се възприема като нейния ситуационен или контекстуален фразеологичен неологизъм.

IN. Носете вода със сито (правене на празен, безполезен бизнес). Къде възниква значението на тази фразеологична единица? Той не произтича от конкретните значения на съставните му думи, а в резултат на тяхното преосмисляне, т.е. целостта на смисъла се зачита. В семантичен план фразеологичните единици действат като едно цяло:

Носете на ръце (обожавам), без задни крака (много стегнат).

д. Мога ли да използвам израза бях в рая (в смисъл беше щастлив)? Правилно - бях на седмото небе. Има такова свойство на фразеологичните единици като непроницаемост. В рамките на фразеологична единица вмъкването обикновено е невъзможно: от малки до големи, пилетата не кълват, това е в чантата.

д. Отделно оформени. Разчленена структура. Фразеологичните обрати са в структурни фрази или изречения, т.е. се състои от две или повече думи: да изреже всички с една и съща четка, където Макар не е карал телета.

Е..Образност. Фразеологичните единици се основават на образно възприятие на света, основано на сравнение, асимилация: поставете зъбите си на рафта (гладувайте), смучете от пръста си (гримирайте).

V. Фразеологизми по свой начин отразяват живота на нашия народ от много далечни времена, те изразяват духа на народа, неговата история, обичаи. Фразеологизмите се появяват в наше време. Но не винаги правилно разбираме значението на тези комбинации и не винаги ги използваме по подходящ начин.

Избери правилната опция:

един. Сини чипове - а) настолна игра; б) акции на надеждни компании; в) вид спорт; г) казино чипове ( правилен вариант: акции или ценни книжа на най-големите, най-ликвидните и надеждни компании. Терминът дойде на фондовия пазар от казината - чиповете от този цвят имат най-висока стойност).

2. Морска кралица - а) акула; б) русалка; в) херинга; г) вид перла (правилен вариант: херинга. Той е надарен с толкова висока титла поради безусловното си превъзходство в риболова в сравнение с други видове риби.).

3. Водна чума - а) заразна болест; б) хищни риби; в) вид алергия; г) растение (правилен вариант: растение. Расте бързо във вода, унищожава други видове).

а) спортни състезания;

б) вид униформа;

в) отбранителна структура (правилен вариант: спорт, тенис турнир. Терминът е заимстван от моста за игра на карти).

в) платежни средства;

г) ориенталско ястие (правилен вариант: парцели за отглеждане на ориз. Това е поле, разделено на секции (чекове), границите на които са направени под формата на земни валяци за задържане на вода).

6. Коприва семена -

б) цвета на животните; в) бюрократи;

г) злобни критици (правилният вариант: чиновници, подкупи и мошеници. В Русия така се наричали извънбрачни деца, които често се срещали в коприва. Именно те, възпитаниците на домовете за сираци, бяха назначени на най-ниските официални длъжности.).

7. Агне в лист хартия -

а) печено агне;

б) неприятна изненада;

г) подкуп (правилен вариант: подкуп. За да не говори на глас, чиновникът каза: „Донесете ми агне на лист хартия“).

8. Испански ботуш

а) прием на тореадор;

б) средновековни мъчения;

г) труден избор (Правилен вариант: средновековни мъчения, един от методите на испанската инквизиция).

девет. От уста на уста -

б) вид мобилна комуникация;

в) куриерска комуникация;

г) човешки слух (правилната версия: човешки слух, разпространен от собствениците на сарафани, обикновени жени).

десет. Пътят на коприната -

а) пътят от Европа към Китай;

в) лесен приятен път;

г) морски път от Европа до Индия (правилен вариант: пътят от Европа към Китай, който през 2 век пр.н.е. свързвал Запада и Изтока с първия трансконтинентален път).

VI. От гледна точка на произхода на фразеологичните единици могат да бъдат първоначално руски, заимствани. Първоначално руските фразеологични единици са възникнали в руския език от свободни комбинации от думи: момиче е червено, сто пъти като катерица в колело. Заемите заеми идват на руския език отвън. Те могат да са от староцърковнославянски произход (от книгите на Свещеното Писание): обещаната земя, тръбата на Йерихон, по образ и подобие, бедна по дух, не си прави идол; от древна митология: нишката на Ариадна, петата на Ахил; образуван чрез превод от дума на чужд език или използван без превод: поставете точка "i"(от френски).

Определете произхода на тези фразеологични единици, като попълните таблиците по-долу:

Защото далечните земи, под Цар Грах, потъват в забвение, изпадат в тартари, Казански сирак, по заповед на щука, Пирова победа, Ахилесова пета, викат на всички Ивановска, Танталова мъка, Троянски кон, поставен на задната горелка, Вавилонски пандемониум, рога да крака, при счупено корито, прометейски огън, Коломна верста, филкиново писмо, потърсете огнена птица, издигнете я до щит, пресечете Рубикон, реки от мляко и желе, хвърляйте гръмотевици и мълнии, Дамоклов меч.

Подгответе почвата, хвърлете въдица, издърпайте Gimp, повдигнете девствената почва и звярът изтича до уловителя, донесе го на бял огън, премахнете стърготините, размажете водата, не си струва превръзката, не пух, не перо, бийте палците, убийте бобъра, вилнеете, ударете в бъркотия, острете ресните.

Отидете в офанзива, позлатете хапчето, откъснете маската, свирете на първата цигулка, след час чаена лъжичка, подушете барут, срещнете се с враждебност, диагностицирайте, променете обстановката, напуснете сцената, бийте се, изпушете лула с мир, здрав ум в здраво тяло, влезте в двойни клещи, сложете главите си, влезте в котела, сложете оръжие, на два фронта, сложете маска, дръжте праха сух, сложете прасе.

Vii. Много фразеологични единици могат да образуват синоними и антоними. Лингвистична игра "Четвъртата екстра". Във всяка от колоните намерете четвъртата, допълнителна фразеологична единица; обяснете защо е „излишен“ и се помирете с него според предложението.

1) поне стотинка дузина, котката извика, тъмнината е тъмнина, ябълката няма къде да падне.

2) при всички лопатки, с бясна скорост, с темпо на охлюв, за миг на окото.

3) дума по дума, тутел в тутел, пише се с вили на водата, комарът няма да подкопае носа.

4) изпаднете в бъркотия, влезте в седмото небе, влезте в беда, вкарайте се в беда.

пет) близо до себе си, далеч, до края на света, близо до дявола в средата на нищото.

6) колкото искаш, можеш да броиш на пръстите, един или два и пропуснал, с нос на гулкин.

7) първо нещо, първо, последно, първо.

8) изиграйте глупака, бийте палците си, карайте бум, запретнете ръкави.

девет) Окачете носа си, окачете главата си, спуснете ръцете си, бодрете се.

десет) водете за носа, обикаляйте около пръста, размахвайте се, отворете очи.

Следващата задача: кой ще вземе повече фразеологични единици-синоними:

един) и пътеката беше изчезнала - (и сякаш (сякаш, сякаш, сякаш) потъна във водата, като се отнесе от вятъра, като падна през земята, спомнете си как се наричаха, тя, него, нас, вас, тях) и видях).

2) нулево внимание - и дори не води с вежда, и не духа в мустаци, и дори не води с око, и дори не води.

3) с всички сили - с всички сили, с всички сили, с пълни платна, стремглаво, стремглаво, какъв е духът.

VIII. Освен стабилни комбинации, фразеологичните единици включват и пословици и поговорки, крилати фрази, литературни цитати и поговорки на исторически личности. В това отношение езикът на Николай Гогол е много интересен. Когато четете комедията „Генералният инспектор“ можете да намерите изрази, превърнали се във фразеологични единици. Намерете в текста и обяснете значението на фразеологичните единици:

един. Е, иначе много ум е по-лош, отколкото би бил изобщо.

2. Казват, че съм бил добър за тях, но се кълна в Бог, ако съм го взел от друг, тогава наистина, без никаква омраза.

3. Profintil скъпи пари, скъпа моя, сега той седи и прибра опашката си.

4. Понякога той ще дръпне всичко до последната риза, така че върху него ще останат само сертуши и шинел.

пет. Защо? - защото не се занимава с бизнес: вместо да встъпи в длъжност, той се разхожда по перспективата, играе на карти.

6. Гладуваше ме с дни.

7. Това е измислено от моите злодеи; те са такива хора, които са готови да посегнат на живота ми.

8. О, фино нещо! Ек хвърли къде! Каква мъгла той пусна! Подредете кой иска. Не знаете от коя страна да започнете. Е, да, опитайте на случаен принцип. Ако определено имате нужда от пари или нещо друго, тогава съм готов да отслужа тази минута.

девет. Изглежда нещата вървят добре сега.

десет . О, да, трябва да сте нащрек с него.

единадесет. Аз обичам да ям. В крайна сметка, вие живеете за това, за да берете цветя на удоволствие.

12. Ей, знаем, скъпа моя, в чиято градина хвърлят камъни!

13. Е, естествено, говореше се: как, какво, кой да заеме мястото?

14. След като се разиграе, човек изпълнява всичко: какво има в сърцето, така и на езика.

IX. Домашна работа.

Създайте ситуативна история, използвайки фразеологични единици.

Използвани книги.

  1. Закирянов К.З., Алмухаметов Р.В., Саяхова Л.Г. Руски език./З.К. Закирянов. Китап. Уфа 2007., с.54-55.
  2. Арсирий А.Т. Към страната на знанието - с Дядо Всезнаещ./А.Т. Арсириус., Дрофа. Москва., 2005.
  3. Петкевич Л.А. Справочно издание. Руски език в целия училищен курс в таблици./А. Л. Петкевич., LLC "Модерно училище", 2008.
  4. Бистрова Е.А. Кратък фразеологичен речник на руския език. SPb. деп. Изд. "Просвещение", 1992 г.