Майсторски клас на логопед по използването на съвременни методи за моделиране при развитието на фонематичен слух, звуков анализ и синтез при деца с ОХП в предучилищна възраст. Отворен урок в старшата речева група

Цел: Развитие на фонематичния слух, звуков анализ и синтез.

Задачи:

  1. Научете: изложете модела на звуковите характеристики [S]; различават животински гласове.
  2. Укрепване: знанията на децата за дивите животни; познания на децата за звук [S]; способността да се различават и излагат модели на неречеви и речеви звуци.
  3. Развиват: фонематично възприятие, мисловни процеси (памет, внимание, мислене), детски емоции.

Оборудване: снимки, изобразяващи диви животни, кошница (която съдържа сено, моркови, мед, шишарки, ябълка, гъби), кукла лисица (носена на ръка), параван, хартия, ножици, чаши, лъжица, вода, зърнени храни, 3 кафява халба с различни размери за всяко дете, картички за схематично представяне на звуковите характеристики, картички със схематично изображение на домашни любимци, картички с изображение на весело и тъжно лице за всяко дете; сиви, бели, оранжеви, кафяви триъгълници.

Ход на урока

един. Логопед:

- Деца, вижте с каква красива поляна дойдохме! Кое време на годината е? Как позна? (Децата наричат ​​знаците на зимата).

Речник: сняг, снежинки, снеговалеж, искри.

Психогимнастика:

- Как грее слънцето през зимата?

- Изправете лицето си, ръцете си на слънце и се затоплете.

- Изведнъж задуха силен вятър, започна да вали сняг. Ние сме замръзнали и смачкани. Покажи.

- И сега виелицата свърши. Слънцето надникна иззад облака, усмихнете му се. Станахме топли и спокойни.

- Покажете как грее слънцето, усмихнете му се.

2. Логопед:

- Намираме се в горска поляна, около гората. Кой живее в гората? (Det list диви животни).

- Знаем, че дивите животни вече са студени и гладни. Приготвих кошница. Нека помогнем на животните, да ги нахраним.

- Какво животно ще лекуваме? Какво избрахте?

Децата се редуват като вадят гъби, моркови, ябълки, сено, шишарки, мед от кошницата. Поставете почерпка на снимките на животни.

3. Логопед:

- Днес тя дойде да ни посети. И кой може да познаете:

Хитра измама,
Червенокоси,
Пухкава опашка - красота
И името й е ... (лисица).

Логопед слага кукла лисица на ръката си и поздравява децата от нейно име.

4. Поставяне на модели на шума.

Лисица:

- Можете ли да различавате различните звуци? Да проверим.

Лисицата зад паравана сипва зърнени храни, чука с лъжица върху чаша, къса хартия, реже хартия с ножици, мачка хартия, налива вода. Децата отгатват действията на лисицата и подреждат карти със схематично представяне на звуци в определена последователност.

клас

5. Играта "Три мечки".

Логопед:

- Нека си припомним играта „Три мечки“. Поставете кръговете на масата

Децата имат на своите маси 3 кафяви халби с различни размери. Потвърдено е, че големият кръг е Михайло Потапич, средният е Настася Петровна, малкият е Мишутка.

Логопедът произнася редове в три версии, а децата показват желания кръг.

- Който седеше на стола ми?

- Кой яде от чашата ми?

- Кой е спал в леглото ми?

6. Характеристика на звука [S].

Логопед: Много добре! Лисичка, а вие знаете букви и звуци?

Лисица: Знаете ли, учих зле в горското училище и не знам нищо.

Логопед: И нашите деца учат звуци и букви. Какъв звук започнахме да изучаваме с вас? (Звук [S]).

Децата говорят за звука [S] и в същото време окачват на дъската модел на звукови характеристики (съгласна, глуха, понякога твърда като кубче лед, обозначена със син кръг, понякога мека като трева, обозначена със зелено кръг).

7. Игра "Телефон".

Възпроизвеждане на сричкови комбинации с един и различни гласни звуци.

Лисица: Да си поиграем с вас "Телефон".

Лисицата шепне и децата трябва да повтарят.

8. Лисица:

Деца, хареса ли ви да играете със звук? Ще говоря думи, ако имат звук [S], трябва да пляскате с ръце.

Думи: сок, шапка, самолет, ботуши, шал, слънце, момина сълза, шейна ...

9. Физически минути.

Меченцата живееха по-често
Извиха глава
Като този!
Меченцата търсеха мед
Приятелно храстът се разтресе
Като този!
Вървя през
И те пиеха вода от реката
Като този!
И тогава те танцуваха
Над повдигнатите лапи
Като този!

10. Разграничаване на гласовете на животните,

Лисица: Днес тичах покрай селото и чувах гласовете на различни животни, но чиито не знам. Помогнете ми да позная гласовете на животните.

Записват се различни гласове на домашни любимци. Децата отгатват и показват съответната карта със схематично изображение на животното.

Логопед: Кажете ми, какви гласове на животни сте чували, диви или домашни? По какво се различават дивите животни от домашните животни? И какво животно е лисицата?

11. Играта "Кой е внимателен"

Логопед: На гости имаме и други животни. Но понякога се обърквам как да ги наричам правилно. Помогне.

Логопед разпространява кръгове на деца със снимка на тъжно и весело лице.

Логопед: Ако кръстя правилно животното, ще ми покажете кръг с весело лице, а ако е грешно - с тъжно.

Логопедът показва снимка на животно и казва:

  • дърво, инкрустация, катерица;
  • олк, вълк, народ;
  • edved, mudved, мечка.

12. Лисица: Вижте колко триъгълници имам.

Как мислите на какви животни изглеждат?

(Те откриват, че белият триъгълник е заекът, сивият триъгълник е вълкът, оранжевият е катерицата, кафявият е мечката).

Лисица: Ще правя загадки, а вие трябва да показвате отговорите с триъгълници.

През лятото се скита без път,
Между борове и брези,
А през зимата спи в бърлога,
Скрива носа си от сланата.
(Мечка).

Бяло през зимата,
А през лятото сиво,
Не наранява никого,
И се страхува от всички.
(Заек).

От клон на клон
Бързо като топка,
Червенокос цирков артист в галоп през гората.
В движение той откъсна бучка,
Скочи на багажника
И избяга в хралупата.
(Катерица).

Лисица: Деца, знаете ли загадки за дивите животни? Казвам.

(Децата разказват загадки, а отговорите се показват с триъгълници).

Прилича на овчар,
Всеки зъб е остър нож!
Той тича с оголени зъби,
Овцата е готова за атака
(Вълк)

Който живее в глуха гора
Неудобен, клиша?
През лятото яде малини, мед,
А през зимата си смуче лапата.
(Мечка).

Който ловко скача по дърветата
И излита върху дъбови дървета?
Който крие ядки в хралупа,
Суши гъби за зимата?
(Катерица).

13. Обобщаване на урока и изненадващ момент.

Лисица:

- За какви животни говорихме днес в урока?

- Какъв звук поправихме?

- Гласовете на какви животни сме слушали?

- Приготвих ви лакомство. (Фокс вади кошница и лекува децата).

- Време е да се върна в моята приказна гора. Сбогом деца.