Конспект на когнитивен урок в старшата група "Как дишаме"

Марина Ряховская
Конспект на когнитивен урок в старшата група "Как дишаме"

цел: Продължавайте да запознавате децата с това как работи човешкото тяло.

Задачи: Въведете дихателната система (нос, трахея, бели дробове, тяхното предназначение. Да запознае с причините за замърсяването на въздуха, за начините за почистването му. Активирайте детския речник. Подхранвайте любопитството.

Материал: Диаграма на движението на въздуха в дихателните органи на човек, снимки, изобразяващи причините за замърсяването на въздуха, балони на всяко дете.

Ход на урока.

В миналото уроци, с които се запознахме със структурата на човешкото тяло. И днес ще ви кажа как сме дишай. Целият живот на земята диша. Растенията, животните и, разбира се, хората дишат. Ние дишаме през цялото време, независимо дали спим или играем, танцуваме или гледаме телевизия. Не можем да не дишаме, дори и да искаме. Опитайте се да задържите дъха си.

Децата се опитват да задържат дъха си и са убедени, че това е невъзможно.

Виждате ли, няма как да не дишаме. Нуждаем се от въздух като вода и храна. И защо трябва да дишате през цялото време? Факт е, че за работата на нашето тяло е необходим кислород, който е във въздуха. Човек постоянно диша, вдишвайки и издишвайки последователно. И сега всички заедно ще наблюдаваме дишането и ще разберем какво се случва по време на издишването при вдишване.

Децата вдишват и издишват. Уверете се, че при вдишване всмукваме въздух, а при издишване се освобождаваме.

Погледнете тази диаграма. Той посочва посоката на въздуха в дихателните пътища. По време на вдишване човек всмуква въздух, който първо влиза в носа. В носа има много малки реснички. Праховите частици във въздуха се прилепват към тези реснички като лепкава хартия. В носа въздухът се затопля, така че дихателните пътища да не се охлаждат, така че през зимата имате нужда опитайте се да дишате през носа. От носа въздухът навлиза в трахеята. Можем да го усетим отпред на врата си. От трахеята въздухът навлиза в левия и десния бял дроб. Кислородът от белите дробове преминава през кръвоносните съдове до органите. Издишваме останалия въздух.

Сега сложете ръка на гърдите си. Вдишваме през носа, докато гърдите се издигат. Издишваме през устата, въздухът излиза и гърдите потъват.

С балон можем да видим как сме дишай. Белите ви дробове се разширяват като този балон, когато вдишвате въздух (надувам балона и издухвам, когато издишвате (изпускане на въздух от балона). Опит с топки. Разпределете топките на децата - упражнявайте с топки "Издухайте - издухайте".

За човешкото здраве е важно той да диша чист въздух. Когато въздухът е чист и свеж, дишане лесно, човекът се чувства добре в добро настроение. Учените са установили, че въздухът съдържа много прах и микроби, които причиняват различни заболявания. Какво мислите, че замърсява въздуха? (Отговори на деца и демонстрация на снимки). И какво помага за изчистването на въздуха (Отговори на децата).

Момчета, какво трябва да се направи, така че дихателните органи да ни служат дълги години и никога да не се разболяват? Да, за тях трябва да се грижат. Много е важно да дишате чист и чист въздух. В крайна сметка, ако въздухът е мръсен, тогава праховите частици могат да проникнат в човешкото тяло. Това е срещнали с дихателната система. Нека повторим кои органи са включени в него.

група
„Безопасност у дома“. Резюме на когнитивен урок за деца от старшата група на детската градина Цели: • Да се ​​разгледат правилата за безопасно поведение при използване на електрически и газови уреди, домакински химикали. • Запознайте се.

Резюме на GCD в старшата корекционна група на тема „Дишаме правилно, говорим лесно“ (заедно с родители) Доминираща образователна област: „Развитие на речта“ Интеграция на образователните области: „Социално и комуникативно развитие“, „Когнитивно.

Резюме на когнитивния урок „Гостите дойдоха при нас“ за деца от по-голямата група Цел: да се научат децата на правилата за добра форма. Задачи: * Научете децата да се държат правилно на парти; * научете да отговаряте на въпроси с пълни изречения;.

Резюме на когнитивния урок-разговор в по-старата група "Къде да намерим витамини" Контур на когнитивния урок в по-старата група Разговор: "Къде да намерим витамини" Автор: Кузнецова О. И. Цел: Да запознае децата със значението.

Резюме на когнитивните уроци в старшата група „Моите очи“ Цели: - Да се ​​даде представа, че очите са едно от основните човешки сетива; - да запознае децата със структурата на окото;.

Резюме на когнитивния урок в старшата група "Гостуващ лекар Айболит" MBDOU "ЦРР-Д/С №71" Приказка "в Ставропол Контур на когнитивния урок в старшата група на тема:" Гостуващ лекар Айболит ". Разработено от:.

Обобщение на когнитивните уроци в старшата група „Зимни забавления“ Цел: да запознае децата със зимните празници и забавленията. Формирането на пространствени представи, умението за преброяване и сравняване на количествени.

Конспект на когнитивен урок в старшата логопедична група "Къде се крие здравето?" Цели и цели. 1. Да формират у децата нуждата от здравословен начин на живот. Да даде представа за зависимостта на здравето от чистотата на тялото; уточни.