Историята на представянето на нашите спортисти на Олимпийските игри

От началото до наши дни за подвизите на нашите спортисти. Статията предоставя кратък преглед на участието на съветски (руски) спортисти в летните олимпийски игри.

За първи и единствен път игрите се проведоха на зеления континент - Австралия. Отборът се състоеше от 283 състезатели. Съветските спортисти спечелиха най-много медали, 98, включително 37 златни, и събраха най-много точки в неофициалното класиране от 622,5. Американските спортисти бяха втори в класацията със 74 медала (32 златни). Първите олимпийски победители сред лекоатлетите при мъжете бяха Владимир Куц, Леонид Спирин - сред майсторите на спортното ходене. За първи път нашите отбори по футбол и съвременен петобой спечелиха златни медали. Инеса Джаунземе стана олимпийска шампионка в хвърлянето на копие. Павел Хорин и Грациан Ботев в гребане на кану, Елизавета Дементиева в гребане на каяк при жени.

На тази олимпиада отборът ни се състоеше от 284 състезатели. Виктор Капитонов стана първият олимпийски шампион по колоездене сред съветските спортисти, Сергей Филатов - в конен спорт, във фехтовката - Виктор Жданович, Федор Шутков и Тимур Пинегин - в ветроходството, Алексей Гущин в стрелба с пистолет. Юрий Власов беше признат за герой на игрите. Той показа феноменален резултат за онези времена в класическия триатлон - 537,5 кг. Удостоен е със званието професор по вдигане на тежести и най-елегантният и красиво изграден спортист. Съветските олимпийци спечелиха най-голям брой медали на тези игри - 103 (43 златни). В отборната надпревара те спечелиха 682,5 точки.

За първи път игрите се проведоха на азиатския континент. Програмата включваше волейбол и джудо. Вече 319 състезатели бяха част от нашия отбор. Съветските спортисти участваха във всички спортове с изключение на футбола (нашият отбор беше елиминиран в квалификационните мачове) и хокея на поле. Галина Прозуменщикова стана първата олимпийска шампионка и рекордьорка сред плувците. Григорий Крис стана шампион по мечове. Съветските олимпийци получиха най-голям брой медали - 96 и вкараха 607,8 точки. По брой спечелени златни медали обаче те отстъпваха на спортисти от САЩ, които имаха 90 медала, но 36 от тях бяха златни.

Олимпийското движение бързо се движеше по всички континенти. Този път игрите се проведоха в Латинска Америка, на височина 2240 м над морското равнище. Екипът ни се състоеше от 313 състезатели. На XIX игри Елена Новикова стана първият олимпийски шампион сред съветските фехтовални жени в индивидуални състезания с фолио. А Евгений Петров беше първият от нашите стрелци, който спечели злато. За първи път националният отбор на СССР по волейбол стана олимпийски шампиони. В Мексико Сити екип от гребци, колоездачи, плувци и особено лекоатлети се представиха неуспешно. Взехме второ място по брой медали и спечелени точки в неофициалното класиране. 91 медала, от които 29 златни и 590,8 точки.

На игрите присъстваха рекорден брой участници - 7 121. Но във връзка с бойкота на група африкански държави, причинен от расов апартейд в Южна Африка, 28 африкански държави напуснаха Монреал. Отборът на СССР вече включва 410 състезатели. Елена Войцеховская беше първата жена, която стана олимпийски шампион по гмуркане. Нашите отбори по баскетбол и хандбал отвориха списъците с олимпийски шампиони. За първи път първенството в тези дисциплини се игра в Монреал. Нашите олимпийци отново изпреварват своите съперници както по брой спечелени медали 125 (49 златни), така и по брой точки, спечелени в неофициалното класиране (792,5). Състезателите от ГДР заеха второ място с 90 медала (40 златни) и 638 точки.

Всичко беше направено в съветската столица, за да се гарантира, че игрите на XXII олимпиада се провеждат на най-високо ниво, в пълно съответствие с Олимпийската харта. Но не беше без ексцесии. Игрите в Москва бяха белязани от политически бойкот от САЩ, Германия, Япония и няколко десетки други страни, протестиращи срещу съветската инвазия в Афганистан.
И все пак игрите бяха повече от успешни. Поставени са 36 световни и 39 европейски рекорда. Отборът се състоеше от 492 спортисти. Кетеван Лосаберидзе стана първият шампион по стрелба с лък. За първи път Елена Хлопцева и Лариса Попова спечелиха златни медали по гребане при жените. Плуване - Сергей Фисенко. Индивидуално класиране в съвременния петобой - Анатолий Старостин. В състезанието за колоездачи на писти отборът на СССР спечели състезанието на 4000 метра. В тези игри спечелихме 80 златни, 69 сребърни и 46 бронзови.
Игри на XXIII олимпиада. 1984 Лос Анджелис (САЩ)
Тази Олимпиада, както и в Москва, беше бойкотирана от някои НОК в Централна и Югоизточна Европа. Спортисти от СССР, Източна Германия и техните съюзници не участваха в игрите, което силно отслаби спортното ниво на Олимпиадата.

Игри на XXIV олимпиада. 1988 Сеул (Южна Корея)

На игрите най-силните спортисти - 9141 - се събраха отново, но отново игрите бяха бойкотирани от Куба, КНДР, Етиопия, Никарагуа и някои страни. За първи път спортисти се състезаваха в тениса и тениса на маса. Нашите състезатели спечелиха убедителна победа, като спечелиха 55 златни, 31 сребърни, 46 бронзови медала. След 32-годишна пауза нашите футболисти спечелиха златни медали. И още един инцидент настигна Олимпийските игри: допинг скандалът с канадския бегач Бен Джонсън, който спечели състезанието на 100 метра с фантастичен рекорд. Още 10 спортисти от различни страни бяха дисквалифицирани за използване на незаконни лекарства.

Игри на XXV олимпиада. 1992 г. Барселона (Испания)

След разпадането на СССР през 1991 г. Обединеният отбор на независимите държави (UNG) за първи и последен път участва в Олимпиадата. Обединеният отбор бяха спортистите на ГДР и ФРГ. OKNG изпреварва останалите участници - 45 златни, 38 сребърни, 29 бронзови медала.

Тъй като игрите се проведоха през стогодишнината от първите Олимпийски игри, Атина беше разглеждана от мнозина като фаворит да гласува за столицата. Игрите обаче бяха неочаквано предадени на Атланта. Софтбол, плажен волейбол, планинско колоездене, футбол за жени, леки гребни екипажи дебютираха за първи път на Игрите. На третите поредни олимпийски игри Александър Карелин спечели златото на борбата с гръко-римската борба Boreas. Най-голям брой медали, шест, има за сметка на руския гимнастик Алексей Немов. Нашите състезатели спечелиха 63 медала (26 златни, 21 сребърни, 16 бронзови). Игрите бяха засенчени от смъртта на съпругата на президента на Олимпийския комитет Хуан-Антонио Самаранч. Олимпийското знаме беше спуснато в знак на траур.

Игрите бяха открити на Олимпийския стадион в Сидни, най-голямото спортно място в историята на състезанието, с капацитет 110 000 зрители. За първи път бяха въведени триатлон, таекуандо и батут. За втори път гимнастикът Алексей Немов стана най-титулуваният руски спортист - два златни, един сребърен и три бронзови медала. Шампион стана мъжкият отбор по хандбал. Руските спортисти спечелиха 88 медала (32 златни, 28 сребърни, 28 бронзови).

За първи път в игрите взеха участие спортисти от 202 държави. Руският национален отбор беше представен от 457 спортисти. Почти всеки втори член на руския отбор спечели олимпийски медал. Това се случи пред безпрецедентно интензивното спортно състезание. Освен това тези игри бяха първите, когато не беше въведен нито един нов спорт. Руснаците не бяха представени на игрите в бейзбол, плажен волейбол, гребни слаломи, софтбол, футбол (мъже и жени), хокей на трева (мъже и жени), баскетбол (мъже), хандбал (жени), тъй като те не преминаха система за подбор.
Олимпийските игри в Атина също не избегнаха бойкот - този път индивидуален. След като премина всички етапи на подбор, той отказа да се състезава с израелския гражданин Ехуд Вакс в знак на солидарност със страданията на хората в Палестина.

Автор: Елена Воробьова