Защо Петров стигна до финала

Руснакът Виталий Петров вкара първите точки в кариерата си като пилот от Формула 1, завършвайки на седмо място в Гран При на Китай - четвъртият етап от шампионата, спечелен от британеца Дженсън Бътън.

В хода на състезанието Петров зае четвърто място, след това се върна на 10-то място, но успя да завърши на седмо място, а на последните обиколки пилотът на Renault изпревари седемкратния световен шампион Михаел Шумахер, както и австралиецът Марк Уебър.

Действащият световен шампион Бътън спечели втория си сезон и девета победа в кариерата, като завърши 56 обиколки за 1 час 44 минути 42,163 секунди. Вторият завърши партньорът му в "Макларън" Луис Хамилтън, на 1,5 секунди зад сънародника си. Трето място за германеца Нико Росберг в Мерцедес (9.4 секунди назад).

10. Михаел Шумахер (Мерцедес).

По традиция Петров имаше успешен старт, благодарение на който руснакът се изкачи от 14-то на 10-то място. Поради инцидент в първата обиколка на пистата излезе автомобил с безопасност и по-голямата част от пелотона отиде до ямите, за да сложи дъждовни гуми. Алармата обаче се оказа фалшива и водещата роля в надпреварата заеха онези, които не отидоха в бокса: Росберг, Бутон, Кубица, Педро де ла Роса в BMW-Sauber и Петров. Скоро спускането на де ла Роса, поради проблеми с двигателя, изведе Петров на четвърто място. Но в 34-та обиколка Виталий излетя от пистата и остави Алонсо и Фетел да минат напред, като се върнаха на 10-то място. За 10 обиколки преди финала Петров подмина Хайме Алгерсуари и се изкачи на девето място. Вдигайки темпото, Виталий изпревари Шумахер, а отбраната на известния германец не издържа на атаката на ракетата Виборг. Освен това грешката на Уебър позволи на Петров да достигне седмо място.

25-годишният Петров не успя да завърши предходните три състезания от дебютния си сезон във Формула 1, два пъти пенсионирането му се дължи на технически проблеми на автомобила.

Виталий Петров: „Щастлив, че заобиколих Шумахер“

Пилотът на отбора на Рено Виталий Петров призна, че се радва на първия си финал във Формула 1, съобщава официалният сайт на шампионата.

- Щастлив съм, че завърших за първи път и вкарах първите точки. Състезанието беше трудно и днес беше трудно да се вземат правилните решения. В самото начало, когато започна да вали, някои от пилотите отидоха в ямите за междинни гуми, но решихме да останем на сликове и това беше правилният избор, - каза Петров. - Постоянно поддържах връзка с екипа по радиото, за да реша кога да премина към междинен тип гума и отново избрахме подходящия момент. Когато получих втория комплект междинни гуми, разбрах, че е много важно да предпазим гумите, но не знаехме дали дъждът ще продължи или пистата ще започне да изсъхва. Продължих да атакувам, инженерите ме информираха, че имам добро темпо, в последните обиколки успях да направя няколко добри изпреварвания, особено в битката срещу Шумахер и Уебър, и спечелих няколко позиции.

Досие

Голямата награда на Китай се провежда на автодрома в Шанхай. За първи път в календара на Формула 1, международната писта в Шанхай се появи през 2004 г. Пистата беше построена за 18 месеца в провинцията на североизток от Антинг, в квартал Ядин в Шанхай.

По форма състезателната писта е подобна на китайския символ "Shang", което означава "високо" или "отгоре". Ширината на коловоза средно варира от 13 до 15 м, в най-широката точка - завоя Т13 - достига 20 м. Колеята има разлика във височината: най-ниската точка на веригата е 4,5 м над морското равнище и най-високата точка е 11,24 м при завоя на Т2. Пистата съдържа седем леви и седем десни завоя. На най-дългия, 1175-метров прав участък, който води от завой 13 до 14, колите достигат 327 км/ч.

Трибуните могат да побират 200 хиляди зрители. Основният щанд е предназначен за 29,5 хиляди души и в близост до почти 80% от маршрута. От североизточната страна на пистата са разположени една срещу друга две трибуни, всяка с по 10 хиляди места с навес във формата на лотосови листа, още 150 хиляди зрители могат да бъдат настанени на прилежащата към трибуните територия.