Урок за развитието на речта в старшата група "Пеещ букет"

Елена МАНЧЕНКО
Урок за развитието на речта в старшата група "Пеещ букет"

ОТДЕЛ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ НА ГРАД МОСКВА

Общо образование на държавния бюджет

институция на град Москва

"Училище с задълбочено изучаване на английски език No 1273"

(GBOU училище номер 1273)

отворен класове

от развитие на речта

в старша група

"Пеещ букет"

Подготвено и проведено

възпитател: Манченко Е. А

Цели: Преподаване на кохерентно последователно преразказ с визуална подкрепа под формата на графични диаграми, показващи последователността на събитията.

1. Формиране на активен слухов и зрителен контрол, правилен състав на преразказа.

2. Развитие диалогични умения речи, способността да се предаде диалогът на актьорите.

3. Подобрено обогатяване на речника.

4. Формиране на граматични понятия и обобщения, базирани на работа с езиковия материал на преразказното произведение. Методически трикове: Четене, разговор, разглеждане на графични схеми, лексикално и граматично упражнение в текста на произведението, разглеждане на графични схеми.

Оборудване: музикален център, стативи.

Предварителна работа: закрепване на лексикалната тема "Дойде пролетта", укрепване на способността да се правят сложни често срещани изречения

Интеграция на образованието области: комуникация, познание, физическо развитие, артистична и естетическа.

Материал: два статива, карти по пролетни знаци, карти-схеми за преразказ на историята, за декорация - цветя на килима, пеперуди, бъгове, пчела, музика за игра с пчела.

Методически техники: момент на изненада, разговор - диалог, гимнастика на пръстите, продуктивна дейност на децата, анализ.

Ход на урока

1. Организационен момент.

-Момчета, вижте колко гости дойдоха при нас. Нека ги поздравим

-Момчета, знаете ли по кое време на годината е навън?

- Момчета, можете ли да ми кажете знаците на пролетта?

Децата назовават признаци на пролетта, учителят обръща внимание на факта, че животните и насекомите се събуждат от хибернация.

-нали, и знаете, че тази сутрин дойдох на работа, видях друг гост, който долетя при нас.

Учителят чете на децата гатанка:

„Черното не е гарван,

рогати, но не бик,

шест крака без копита ",

Ако на децата им е трудно да отговорят

-И ще намерите отговора сред обектите, разположени в поляната.

Децата намират отговора на килима, загадката говори за бръмбара.

Бръмбар пристига на гости на децата, който кани всички на горска поляна, децата отиват да посетят бръмбара, на поляната звучи бръмчеща мелодия

-Да кажем, че песента на бръмбара с вас (децата жужат)

2. Подготовка за възприемане на текста.

Бръмбарът се събуди под листата,

Издърпах и се разклатих,

Корем, нос, очи, мустаци

Измит с капка роса.

Бръмчеше и летеше, той има много работа.

И нашата грешка също има много работа (бъгът отлита)

Разговор с деца по съдържание стихотворения:

- За кого говори стихотворението?

- Браво момчета, слушахте внимателно стиховете!

3. Четене на адаптиран текст.

Учителят намира малък текст под листенцето на листа и кани децата да го прочетат

- Ще ви прочета история, написана от Василий Бирюков "Пеещ букет".

На поляната имаше едно момиче Наташа. Събрах букет. Видях камбаната и бях щастлив.

-О, какъв добър! Откъснете го.

- Взех различни цветове и ги донесох у дома. Слагам го в буркан с вода, гледа и се радва.

И изведнъж чух бръмчене:

-Ами ужас, ами ужас. Къде съм? Хората живеят тук.

-Букетът бръмчи и пее,- Наташа беше изненадана.

Разгледа цялото букет, не намери нищо.

-Това е прекрасно. Няма никой, но пее.

Прегледах го отново. Погледнах в камбаната и там бъгът седи.

-Ето защо букет пя.

-Взе грешка и я освободи.

4. Разговор по съдържание

- Това, което събрах на поляната?

- Какво цвете хареса?

- Това, което Наташа набра на поляната?

- Къде си сложил букет?

- Какво изненада Наташа?

- Какво жужеше букет?

- Защо букет пя?

- Какво направи момичето с грешката?

- Какви добри момчета, колко сте внимателни

Учителят забелязва пчела на поляната, която кани децата да играят игра.

5. Игра на открито "Пчела".

Пчела долетя към нас,

а зад нея - пчела и весел молец,

два бръмбара и водно конче,

като фенерчета очи

падна от умора.

Учителят насочва вниманието на децата към красиво цвете и приканва децата да изберат думите, които го характеризират

6. Лексико-граматично упражнение с топка „Изберете знак“.

Цветя (какви са ярки, пъстри, красиви, ароматни, високо ниски, градина, поле).

-О, какви добри приятели, колко думи знаете.

7. Повторение на четенето на историята с мисленето.

- Слушайте историята отново и се опитайте да я запомните.

Бръмбарът лети обратно.

Момчета, летях при децата си, те са толкова пакостливи, че не могат да заспят без някаква история, но като късмет забравих всичко.

Учителят предлага помощ на бръмбара.

8. Изготвяне на графичен план на историята.

- Момчета, вижте какво е това?

- Точно така, това са схеми?

- Какви според вас са тези схеми?

- Точно така, тези схеми ще ни помогнат

- Нека се опитаме с вас да изложим последователност от схеми, какво мислите, коя схема първо ще ни помогне да преразкажем текста, който ви прочетох?

Децата последователно излагат картини - схеми и преразказват историята по един фрагмент.

Бръмбарът благодари на децата за историята и ги почерпи със сладкиши и полети към децата си. И учителят с децата се връща в детската градина.

9. Обобщение. Оценка на дейностите на децата.

-Момчета, къде бяхме днес?

- Как се казваше историята, която преразказахме?

- Кой беше споменат в историята?

На поляната имаше едно момиче Наташа. Събрах букет. Видях камбаната и бях щастлив.

-О, какъв добър! Откъснете го.

- Взех различни цветове и ги донесох у дома. Слагам го в буркан с вода, гледа и се радва.

И изведнъж чух бръмчене:

-Ами ужас, ами ужас. Къде съм? Хората живеят тук.

-Букетът бръмчи и пее,- Наташа беше изненадана.

Разгледа цялото букет, не намери нищо.

-Това е прекрасно. Няма никой, но пее.

Прегледах го отново. Погледнах в камбаната и там бъгът седи.

-Ето защо букет пя.

-Взе грешка и я освободи.

Интегриран урок за развитието на речта „Пролетта дойде“ (старша група) „Пролетта дойде“ Цел: да затвърди знанията за признаците на пролетта, сезонните промени в природата. Задачи: Образователни: формирането на любов към.

Интегриран урок за развитие на речта „Науката в приказка“ старша група Цел: формиране на морални и патриотични качества на детето чрез приказките. Задачи:. - възпитават патриотични чувства и любов.

Интегриран урок за когнитивно развитие, развитие на речта и приложения „Зима“ (старша група) Цел: да затвърди знанията на децата за зимата, за сезонните промени в природата, свързани със зимния период. Задачи: Образователни: За консолидиране.

Резюме на GCD за развитие на речта "Домашни любимци" (старша група с TNR) Общинска автономна предучилищна образователна институция "Детска градина" Дъга "Синопсис директно образователен.

Резюме на GCD за развитие на речта и рисуване "Благодаря ти за света" (старша група) Цел: Задачи: 1) Да затвърди знанията на децата за Великата отечествена война (герои, паметни знаци, за Деня на победата) 2) Да научи как да прави.

Резюме на GCD за развитие на речта "Домашни любимци" (старша група) Резюме на GCD за развитие на речта Тема: "Домашни любимци" (на 6 години) Образователни задачи. Обучавайте децата за домашни любимци,.

Резюме на открит урок по развитие на речта (старша група) Резюме на заключителен урок по развитие на речта (Старша група) Тема: "Зима" Изготвено от: преподавател на MBU D/S No 200 "Вълшебна обувка" Щекалева.

Резюме на урока за развитието на речта "Лято" (старша група) Цели:-упражняване на деца в образованието и използването на прилагателни в сравнителна степен,-упражняване на деца при подбора на действия.

Резюме на GCD за развитие на речта „Пролетта дойде“ (старша група) „Пролетта дойде“ Цел: - да се разширят представите на децата за пролетта, нейните признаци; - упражнение в способността да се подбират прилагателни и глаголи към.

Урок за развитието на речта "Това е добро и лошо" (старша група) Тема: "Това е добро и лошо." Цел: да се създаде представа за елементарните свойства на пластмасовото дърво. Научете се да проектирате от пластмаса.