Слепцова Светлана Юриевна

Звездният руски биатлонист, спечелил злато на Олимпийските игри през 2010 г., беше световен шампион, шест пъти се изкачи до най-високата стъпало на подиума в Световната купа и спечели много пъти в местните руски състезания. Слепцова-младша се интересува от спорт от детството си. Освен това нейните интереси бяха невероятно разнообразни: от бални танци до карате и дори бокс.

Тя започва да се занимава с биатлон през 1996 г., след като постъпва в специализираната секция на средното градско училище "Ски център" при треньор Александър Корчак, но в началото не постига значителни успехи. Слепцова редовно участва в училищни, регионални, а след това и руски шампионати по биатлон сред юноши. Тя спечели първата си победа през 2001 г. във Всеруските състезания за младежи за наградата на Аркадий Стрепетов.

С преминаването към по-голямата възрастова група Светлана Слепцова започва да се представя все по-добре и на 19 години става шампион на световното първенство за юноши в индивидуалната надпревара. Постоянният характер беше наречен ключът към блестящия успех на момичетата на нейния треньор. Тя никога не е пропускала тренировка, винаги е давала всичко от себе си. Постоянството и всеотдайността свършиха своята работа: Слепцова се озова на молива с треньорите на женския отбор и през 2007 г. дебютира в националния отбор.

Година по-късно Светлана печели на етапа на Световната купа и е сред десетте най-силни биатлонисти на планетата, което й носи титлата Международен майстор на спорта. В бъдеще наградите вървяха една след друга: номинацията "Откритие на годината", още едно злато в щафетата, лауреат на Ордена за приятелство. И най-високата точка в кариерата на Слепцова е представянето й на Олимпийските игри в канадския град Ванкувър, където тя стана олимпийска шампионка.

Възрастта на Слепцова казва, че все още може да покорява най-високите върхове, но момичето вече нямало чисто психологическа сила. Дори е мислила да сложи край на кариерата си. Но през 2016 г. биатлонистът не само се връща към броя на перспективните спортисти, но и се изкачва няколко пъти на подиума в купата на IBU.

В резултат на това Светлана отново се завръща в националния отбор като пълноправен член на отбора и участва в състезания заедно с Анастасия Загоруйко, Олга Подчуфарова и други руски биатлонни звезди. Между другото, Слепцова, която не участва в състезанията на националния отбор от 2013 г., замени Олга Вилухина в националния отбор, която сложи край на професионалната си кариера.