Световно първенство по футбол 2014: Италия победи Англия с 2: 1

Споделете тази публикация на

Външните връзки ще се отворят в отделен прозорец

Италианският национален отбор в първия си мач на Мондиала в Бразилия победи британците с резултат 2: 1. Головете на италианците вкараха Клаудио Маркизио и Марио Балотели. Даниел Стъридж вкара срещу британците.

От четирите отбора в група D три са в десетката на световната ранглиста на ФИФА: Уругвай (7), Италия (9) и Англия (10). Изглеждаше, че именно тези три отбора ще се състезават за първите две места.

Но всички изчисления бяха объркани от скромния национален отбор на Коста Рика, който не искаше да остане аутсайдер и неочаквано победи уругвайците с 3: 1 в неделя, което му позволи да заеме първото място в групата.

Изненадайте Коста Рика

Това усложни ситуацията както за британците, така и за италианците, тъй като сега нямаше трима, а четири истински претенденти за първите две места в групата.

И тези, и други разбраха, че играта с Уругвай няма да е лесна за тях.

След поражението от Уругвай спряха всички приказки, че равенството за британците и италианците ще бъде добър резултат. И двата отбора се нуждаеха от победа в този мач.

Преди мача италианският треньор Чезаре Прандели заяви, че съдбата на мача ще се реши в центъра на терена, където италианците имат такива силни и опитни играчи като Андреа Пирло, Даниеле де Роси и Марко Верати.

Атакуващ отряд

Английският му колега Рой Ходжсън заяви, че тактическата цел на отбора му е същата, както винаги: да доминира в мача и да държи топката.

"Започнахме да изучаваме играта на италианците веднага след тегленето на турнира, - каза Ходжсън. - Знаем много за италианските играчи, къде обичат да играят и как са силни".

Няколко часа преди мача стана известно, че британският треньор ще пусне открито атакуващ състав на терена, предпочитайки защитника на Саутхемптън Адам Лалан пред бързо атакуващия полузащитник Рахим Стерлинг.

И така се случи: при атаката на британец млад агресивен халф от Ливърпул се присъедини към тримата нападатели Уелбек - Стъридж - Рууни.

Междувременно италианците бяха за неприятна изненада: на тренировка преди мача главният вратар на националния отбор Джанлуиджи Буфон си изви глезена.

Това обаче не притесни италианците. Спомняйки си катастрофата от 2010 г., когато "скуадра адзура" излетя от турнира в груповата фаза, този път обвиненията на Прандели бяха решени да не повтарят старите грешки.

Активен старт

Но англичаните започнаха по-активно мача. Още от първите минути на срещата те играха изключително позитивно и уверено, организирайки няколко опасни атаки.

Първо Стърлинг забива топката в страничната мрежа на италианците с мощен далечен удар, а няколко минути по-късно халфът Джордан Хендерсън перфектно удря в корнер, но вратарят на италианците е нащрек.

Вместо контузения Буфон на терена влезе италианците, 27-годишният вратар Салваторе Сиригу. Въпреки доста солидната си възраст и също толкова солидна репутация, Сиригу изигра само няколко мача за националния отбор през цялата си кариера, а британците се надяваха, че той ще се изнерви от целта и ще започне да греши.

Но високият, атлетичен вратар на френския клуб ПСЖ изигра уверено целия мач.

В началото на играта отборът на Англия явно имаше инициативата, игра по-бързо и изобретателно. Стерлинг тича няколко пъти към целта, Уелбек отново и отново бие по левия край на защитника Габриел Палета. Британците бързо минават по средата на терена, създавайки опасни ситуации пред вратите на италианците.

Но въпреки обещаващата игра на британците в атаката, италианците първи откриха резултата. На 35-ата минута диригентът на италианския национален отбор Андреа Пирло изигра фино пред английското наказателно поле, пускайки топката към Клаудио Маркизио, който остана сам зад него. Той без колебание го изпрати в далечния долен ъгъл на вратата на Джо Харт с точен далечен удар.

Английски отговор

Британецът отплати след две минути. Те отново организираха бърза атака, Стъридж избяга от защитника, нахлу в наказателното поле, Уейн Рууни му подаде топката с балдахин, а нападателят на Ливърпул стреля с испански гол.

Радостта на британците нямаше граници: на ръба на терена се образуваше купчина малки. Междувременно главният физиотерапевт на екипа Гари Левин беше сериозно ранен, скачайки нагоре и надолу в разгара на общото веселие и кацайки на празна бутилка с вода. Резултатът е усукан крак и то толкова сериозен, че не беше без кислородна маска. Горкият човек е изнесен от терена на носилка. След това той ще последва Мондиала от Англия, където ще се върне за лечение.

В края на първото полувреме италианците почти излизат напред: Марио Балотели с великолепен балдахин от остър ъгъл изпраща топката през вратаря на британците, но буквално от голлинията централният защитник Фил Ягелка изважда глава.

Краят за италианците

Второто полувреме започна неуспешно за британците. В 49-ата минута Матео Дармиан намира Антонио Кандрева на десния фланг, той превъзхожда английския защитник Бейнс, а отличният му сенник в вратарската стая на далечната греда се затваря с глава Марио Балотели.

След този гол италианците твърдо и трайно се възползваха от предимството. Кандрева и Дармиан отново и отново намират пропуски в британската отбрана и отиват на ударни позиции. В центъра на терена Пирло уверено диктува играта. Мощният Джорджо Киелини играе надеждно в защита.

До 70-ата минута жегата на стадиона на тропически Манаус се почувства и темпото на играта започна да пада.

Британците правят няколко замени, освобождавайки Джак Уилшър и Рос Баркли на терена, но вече не са в състояние да променят хода на мача.

Към края на играта Андреа Пирло надигра вратаря с брилянтно изкривен свободен удар и само гредата спасява английската врата.