Зидан уби британеца за две минути

национален отбор

Играта между Франция и Англия много напомняше на два известни мача, които завинаги ще останат във футболната история.

1999 година. Финал на Шампионската лига. Байерн победи Манчестър Юнайтед с 1: 0, като останаха няколко минути до края на играта. Германците вече празнуват победата си, но след това изведнъж за една минута британците отбелязват две попадения и стават европейски клубни шампиони.

2000 година. Финал на европейското първенство. Италианският национален отбор побеждава френския национален отбор с резултат 1: 0. Остават няколко минути до края на играта. Италианците вече празнуват победата, но след това Силвен Уилдор пробива Франческо Толдо, а в продълженията Давид Трезеге носи победа на французите.

. 2004 година. Евро 04. Англия победи Франция с 1: 0. Тече последната минута от редовното време. Английските фенове вече празнуват победата, но тук Зинедин Зидан сравнява резултата със свободен удар със зашеметяваща красота и след минута и половина се отсъжда дузпа за британския гол и Зидан носи победа на европейските шампиони.

Много подобни сценарии, нали? Освен това те си приличат не само във фантастичния си изход в последните секунди на играта, не само във факта, че на всички мачове присъстваха играчите, участвали в полето на локвата в Лисабон, но те си приличат в играта себе си. По-точно по своя ход. Във всички случаи картината на мача беше една и съща.

Веднага след като германският рефер Маркус Мерк подсвирна на попълването на стадион „Луж“ в Лисабон, фенове за началото на мача между националните отбори на Франция и Англия, тъй като „трикольорите“ веднага се втурнаха напред. Очевидно с началния си натиск те се надяваха да смутят защитата на основателите на футбола.

Да, французите направиха няколко добри атаки, удариха няколко попадения, но играха не с руския национален отбор, а с много добрия отбор на Англия. Отборът на Свен-Горан Ериксон много бързо отблъсна играта от целта си. Британците действаха много ясно в защита и в центъра на терена, играейки здраво с френския лидер Зидан, чрез когото отборът на Жак Сантини водеше цялата игра.

Нещо повече, английските футболисти не се поколебаха да нарушат правилата срещу най-добрия играч в света, но го направиха доста внимателно, така че Мерк нямаше причина да получи жълтия картон. Основателите на футбола с такова отношение към Зидан лишиха французите от техния коз, тъй като Зизу беше под постоянен натиск. Останалите футболисти на френския национален отбор не действаха толкова опасно, без да чувстват, че лидерът е готов да им осигури пропуск всеки момент.

Британците обаче в атаките си не приличаха на някакви чудовища, които биха могли да пробият всякаква защита. Играта може да се люлее в едната или другата посока. В средата на първото полувреме тя почти се олюля към французите, когато Трезеге удари зашеметяващо красив удар с глава до вратата на Джеймс, който прекара топката, прелитайки над гредата, само с поглед. Но "почти" не се брои.

От 38-ата минута мачът премина под диктовката на британците. Бекъм, който на десния си фланг във френската половина на терена, се бори с Лизаразу, принуждавайки го да наруши правилата, той самият се задължи да изпълни привидно не особено опасния свободен удар. Излезе, закачен - и Франк Лампард с мощен удар с глава заби топката във вратата на Бартез.

Французите успяха да грогират след допусната топка и преди почивката не можаха да променят нищо в естеството на играта. През второто полувреме и двата отбора излязоха без замени, а европейските шампиони отново се втурнаха в атака, опитвайки се веднага да постигнат успех. Но не беше така. Британците, водени от Бекъм и Джерард, действаха безупречно в защита и се опитаха да потърсят младия Уейн Рууни в атаката, надявайки се на неговия ентусиазъм, натиск и сила. И те не загубиха. В 73-ата минута младият нападател ограби Лилиан Турам и, нахлувайки във френското наказателно поле, се подготви за удар, но Турам го настигна и падна.

Мерк не се поколеба нито секунда, когато отсъждаше дузпа. Бекъм се приближи до топката и. френският вратар Фабиен Бартез в блестящ скок парира удара на най-емблематичния футболист в света. Английският капитан се е присъединил към редиците на големи губещи, които не са успели да изпълнят дузпа в решаващи моменти от големите турнири. Баджо, Клуиверт, Раул. Списъкът може да продължи дълго време, но последният в него е Дейвид Бекъм.

Този провал не се отрази особено на действията на британците, но французите смятаха, че все пак всичко може да се промени. Те атакуваха, натискаха, биеха, но топката не влезе във вратата. Спасението дойде, когато никой не го чакаше. Британският нападател Емил Хески, връщайки се в защита, не е ясно защо е нарушил правилата на Клод Макелеле недалеч от собствената си дузпа. Но вече беше последната минута и докато стената се изграждаше и течеше подготовка за пробив на свободния удар, добавеното време вече беше започнало.

Мерк добави три минути, така че Зидан не можеше да се притеснява, че няма да има време да пробие. Той се приближи до топката и с удивителен удар удари вратата на Дейвид Джеймс! Сега британците бяха в състояние на грог. Нищо друго не може да обясни грубата грешка на защитниците, които толкова неуспешно дадоха подаването на своя вратар, че Джеймс нямаше друг избор, освен да събори Тиери Хенри, който се втурна към Ротейро. Жълт картон, дузпа, Зидан приближи топката и не пропусна.

За един капитан играта завърши с трагедия, за друг - с триумф. Мачът се оказа невероятен и ако всички останали мачове на Евро-04 са такива, тогава турнирът ще бъде най-вълнуващият през последните години. Французите, след като спечелиха, станаха лидери на група Б, тъй като националните отбори на Швейцария и Хърватия, които играха малко по-рано, караха нулево равенство в скучен мач.

Дейвид Бекъм: "Трябваше да вкарам дузпа, но Фабиен игра просто страхотно. Не заслужавахме да загубим, защото играхме по-добре 90 минути. Да се ​​надяваме, че в следващия мач ще покажем цялата си сила и ще постигнем положително резултат. ".

Свен-Горан Ериксон: "Просто нямахме късмет. Тактически играхме безупречно и напълно контролирахме хода на играта. В крайна сметка французите имаха невероятен късмет.".

Зинедин Зидан: „Благодаря за победата не трябва да се казва на мен, а на Фабиен Бартес, който спаси дузпата и запази надежда за положителен изход от играта. Съперниците не ни позволиха да играем нашата игра, но открихме силата в последните минути да обърнем хода в наша полза. В такива мачове отборният дух е смекчен ".