Развитие на творческата активност на децата чрез запознаване с народните изкуства и занаяти на Белгородския регион

Марина Шелудко
Развитие на творческата активност на децата чрез запознаване с народните изкуства и занаяти на Белгородския регион

"Развитие на творческата активност на децата чрез запознаване с народните изкуства и занаяти на Белгородския регион".

цел: форма при деца идеи за разнообразието на съществуващите видове народни занаяти на територията на Белгородска област.

-Представете деца с характеристиките на глинена играчка, елементи.

-Развийте естетическо възприятие, усещане за цвят, запознаване с формата, креативност, независимост, точност в работата.

-Упражнявайте се в техниката на рисуване с края на четка, като използвате в техниката на рисуване различни елементи от рисуването - чертички на малки петна, точки, коледни елхи, кръстове, лъчи.

- насърчаване на любов и уважение към народен занаят на родната им земя.

Историята на учителя за играчки от глина, разглеждане на албуми, картини, разговори, рисуване на глинени играчки.

Материал: Гваш, четки, салфетки, чаши вода; глина играчки: коне, мечки, пилета и др.

Ход на урока:

Педагог: Здравейте деца, вижте какво имам в ръцете си? (Пликът)

Имам писмо в ръцете си, дойде от Белгородска област то. Отварям плика, но не знам какво има вътре.

- Искате ли да видите какво има в плика? (отговори деца "Да")

Изваждам снимки от плика.

Педагог: Момчета, вижте какви красиви и ярки глинени играчки са показани на снимките. Това са играчки от глина Stary Oskol. Но все пак традиционно за Белгородска област имаше такива занаяти, като дървообработване; тъкане от лозя и тръстика; металообработване и ковач; керамика; обувка; кожено палто; тъкане (тъкани платна, кърпи, плат, платна, килими). Грънчарите изработваха най-простите предмети от кухненски прибори - кръгли саксии за зелева супа, халби, купички, момичета с цветя, свирки, играчки и др.

- Какви предмети са направени от грънчари?

Деца: чаши, купи, играчки и др.

Педагог: Те са формовани правилно от глина. Играчки за животни могат да бъдат намерени всякакви: кон, крава, мечка, овен. Играчките на петел и патици са много характерни. Петелчетата са високи, стройни, на дълги крака - опори, с гордо повдигната глава и клякаща кръгла патица. Играчки Starooskolskaya имат свои собствени характеристики Характеристика: всички животни трябва да имат "Гърди", краката не са широко раздалечени, полите на младите дами са тесни. Картината се състои от различни линии: линии от малки петна, точки, коледни елхи, кръстове, лъчи. Днес нашата играчка Starooskolskaya е включена в каталози "Руски народни занаяти",

- Момчета, от какво се състои боядисването на глинени играчки?

Деца: тирета на малки петна, точки, коледни елхи, кръстове, лъчи.

Педагог: Коригирайте всички пет: тирета на малки петна, точки, коледни елхи, кръстове, лъчи,

- Момчета показват с ръце във въздуха как майсторите рисуват тирета (показва, точки (показва и т.н.).

- Играчката Stary Oskolskaya не е оцветена или остъклена. Той е груб, запазва подутини и вдлъбнатини от пръстите на майстора, повърхността на глинена играчка предава енергията на слънцето, земята, водата, огъня - това са символи на играчките.

- Момчета, повърхността на глинена играчка, която пренася? (енергия)

- А в плика има и писмо.

Учителят Белогор ви пише. Моля ви да ми помогнете да рисувам играчките, за да станат ярки и красиви, а снимките, които ви изпратих, ще бъдат за помощ от мен.

- Момчета ще помогнат? (отговори деца)

- Виждате ли как са рисувани глинените играчки на снимките? Какви елементи? (отговори деца). Нека не губим време, боите и четките ни очакват.

Самостоятелна работа: учител по време на работа в деца изяснява рисунката на елементите на Староосколската живопис, цветове на боите и др.

Педагог: момчета, да видим кой има най-ярката играчка?

–Какви елементи от рисуването ви харесаха?

- На кого помогна? (за овладяване на Belogor)

- И какво ново научихте днес?

Физминутка: Днес рисувахме заедно и бяхме малко уморени. Ще стиснем ръцете си в юмруци, И ще си починем малко, Ще отпуснем четките си, Ще се отърсим от излишната боя, Раменете са по-широки ние ще се разделим, Ще огънем гърбовете силни, ще покажем слънцето, ще го развеем весело.

Педагог: момчета, магистър Белогор ви благодари за помощта, която му оказахте, и ви почерпи с бонбони. Сега играчките изглеждат толкова красиви и ярки, колкото на снимките.

Развитието на познавателната дейност на деца в средна предучилищна възраст чрез дидактически игри с математическо съдържание.Доклад за самообразованието за учебната 2016-2017. Цел: повишаване нивото на познавателна активност на децата в средна предучилищна възраст.

„Запознаване с народните занаяти“ Народните изкуства и занаяти - едно от средствата за естетическо възпитание на децата - помага за формиране на художествен вкус, учи.

чрез
Използване на страници за оцветяване, за да се запознаете с народните занаяти на Русия Като част от тематичната седмица „Занаятчии и занаятчии“, ние запознаваме децата с предметите за народно изкуство и народни занаяти на Русия. Създаване.

децата
OOD в средната група за художествено творчество. Рисунка „Запознаване с народните занаяти. Панаирът е забавен. Гжел "ООД Синопсис. Художествено творчество. Рисуване в средната група. Запознаване с народните занаяти. Гжел. Задачи на програмата: 1. Познавателни:.

Трудов опит "Развитие на познавателната активност на децата в старша предучилищна възраст чрез експериментална дейност" "Стотици неочаквани таланти и способности могат да цъфтят във всеки човек, ако просто му се даде възможност за това." Г. Лесинг.

Педагогически опит "Художествено и естетическо развитие на децата в предучилищна възраст чрез запознаване с народните занаяти" Федералният компонент на държавния стандарт за предучилищно образование е насочен към реализирането на качествено нова личност и една от целите.

Проект за патриотично възпитание в подготвителната група "Синьо-синьо чудо". Запознаване с народните занаяти Уместност: В момента възпитанието на морални и патриотични чувства сред предучилищните деца придобива голямо значение. Ако въведете.

Проект „Въвеждане на деца от по-млада предучилищна възраст с руски народни приказки чрез игра“ Проект „Въвеждане на деца от по-млада предучилищна възраст с руски народни приказки чрез игра“ Тип на проекта: - според доминиращия в проекта.

Резюме на урока „Запознаване с руските народни инструменти на Белгородска област“ Цел: развитие на музикални и творчески способности на децата, чрез запознаване с руското народно изкуство. Задачи: • да запознае децата.