Безопасност и здраве при работа

пестициди

трябва бъде

пестициди

„направи сам“

работа

склада трябва

Какви мерки за безопасност са необходими преди започване на работа с пестициди?

В каква последователност се премахват личните предпазни средства след работа?

Първо, без да изваждате от ръцете, измийте гумените ръкавици в 3,5% разтвор на сода или вар ^ мляко и ги изплакнете с вода. След това свалете защитната

очила, респиратор, ботуши и гащеризони. След това отново

измийте ръкавиците и ги свалете.

Възможно ли е обслужващият персонал да бъде постоянно в склада на пестицидите?

Не можеш. Присъствието на обслужващ персонал в склада е разрешено само по време на рецепция, ваканция и вътрешна складова работа.

Какви са задълженията на складодържател на склад на пестициди?

Складчикът на склада за пестициди отговаря за:

  1. надзор върху доброто състояние и правилната употреба на оборудване, електрически мотокари, комуникации, инструменти, огради и лични предпазни средства;
  2. осигуряване на коректна работа и ефективна работа на вентилационните устройства и нормално осветление на складовете и работните места;
  3. провеждане на ежедневни инструктажи, попълване на контролен списък, водене на дневник за записване на инструктажи;
  4. организация на работното място и осигуряване на безопасност по време на изпълнение на работата, надзор на чистотата в склада и на работните места, като се избягва затрупването на пътеките и алеите на складовите помещения;
  5. задължително присъствие на работното място на товарачите в случай на извършване на опасна работа или отстраняване на последиците от авария (пръскане или разливане на пестициди);
  6. оказване на първа помощ на пострадалите при катастрофа;
  7. контрол върху правилното използване на работното облекло и защитните устройства от работниците, осигуряване на навременна смяна и доставка на работно облекло за пране и ремонт;
  8. проверка на защитните съоръжения (противогази, респиратори и др.) и поддържане на документация за тях, както и оборудване за гасене на пожар;
  9. контрол върху правилното приемане, съхранение, отчитане и дозиране на пестициди;
  10. надзор върху състоянието на пестицидите, изправността на контейнерите, предотвратяване на неговото влошаване, спазване на правилата за получаване, съхранение и разпределяне на пестициди, обучение по правилата за работа с пестициди за складови работници.

Какви са основните отговорности на работещите с пестициди?

Всеки работник, ангажиран със съхранението и транспортирането на пестициди, за лична и обществена превенция, е длъжен да се грижи за контейнера, да не го повреди по време на разтоварването и транспортирането, да не съхранява пестициди в отворен контейнер, да не съхранява празен, -неутрализирани контейнери в склада, да не замърсяват пода, инвентара и оборудването с пестициди.

На какво трябва да обърне внимание получателят на пестициди?

Ако пестицидите се получават от железопътен вагон или воден транспорт, тогава те са убедени в наличието на пломби върху вагоните или контейнерите, здравината на контейнера и наличието на маркировки върху тях, указващи името на продукта, съдържанието на активното вещество, групата на пестицидите, към която принадлежи продуктът, номерата на GOST и TU, по които се произвежда, номера на партиди, тегло на контейнера, дата на производство, име или търговска марка на доставчика. На контейнера с мощни токсични вещества, силно токсични и умерено токсични пестициди, трябва да има надпис: „Внимание! Отрова! ". В допълнение върху контейнера с мощни отрови (SDYAV) и силно токсични лекарства трябва да има рисунка на черепа върху пресичащите се кости. В случай на запалимост на продукта, контейнерът трябва да носи надпис: "Запалим".

Към документа (фактура), придружаващ пестицида, трябва да се приложи аналитичен сертификат (сертификат), посочващ резултатите от анализа на лекарството.

При откриване на някаква неизправност на транспортното средство или опаковката, която е причинила загубата на пестицид или промяна в качеството му по време на пътуването му, се съставя технически акт за последващо представяне на тези, от чиито vip е настъпила загубата.

В случай на несъответствие в името на пестицида, тегло, брой места, липса на документи, ако има признаци на кражба, по искане на получателя се съставя търговски акт. Ако транспортните органи откажат да съставят търговски акт, получателят е длъжен да приеме товара за съхранение, да го регистрира със сертификат за приемане и след това, не по-късно от 10 дни по-късно, да обжалва пред по-горните транспортни органи или производителя. В случай на отказ за удовлетворяване на исковете получателят прехвърля всички материали на Държавния арбитраж.

Къде трябва да се съхраняват пестициди?

Пестицидите се съхраняват в специално обособени складове или изолирани секции от общ склад. Складът е разположен на сухо място на разстояние най-малко 500 м от жилищни и обществени сгради, водоснабдителни източници, стопански дворове, птицеферми и други обекти. Територията, на която се намира складът, трябва да бъде оградена и озеленена, площта й е достатъчна за влизане и завъртане на автомобили, поставяне на площадка за неутрализиране на контейнери и превозни средства, съхранение на празни контейнери под навес.

Складът трябва да е сух, лек и да отговаря на тонажа на складираните продукти; стени - плътни, измазани, покриви - изправни, подове - гладки и циментирани. Дървените подове не са разрешени. Нивото на пода на склада трябва да бъде над нивото на земята, където се намира складът.

Строго е забранено използването на землянки, подземни и складове за гориво за складове за пестициди, съхранение на пестициди на открито или под навес.

Силните отровни вещества (SDYAV) се съхраняват в изолирани секции. Входните врати (порти) трябва да са метални или дървени, тапицирани с желязо, затворени с външни брави, отвори за прозорци - защитени с метални решетки.

За декорация на стени, тавани и вътрешни конструкции на складове за съхранение и опаковане на пестициди трябва да се използват материали, които могат да предпазят конструкциите от химическите ефекти на пестицидите: те не трябва да натрупват прах и пари на повърхността си, трябва да се почистват лесно и измийте. Кръстовищата от стена до пода и тавана трябва да бъдат заоблени.

Всяко отделение на склада за съхранение на SDYAV трябва да има два входа от противоположните страни на сградата за проветряване на склада.

Във всяко отделение или склад е разрешено да се съхраняват само онези групи SDYAV, за които тази стая е предназначена и оборудвана.

Какви са изискванията за битови помещения в складове с пестициди?

В склада на пестицидите трябва да има домакински помещения: контролно-пропускателен пункт с гардероб, душове и умивалници, тоалетни, помещения за съхранение и неутрализиране на работно облекло, помещения за отопление на работниците и ядене на храна. Домакинските помещения, разположени в складови сгради, трябва да бъдат изолирани от помещенията за съхранение на пестициди и SDYAV и да имат независим вход през отделен вестибюл.

Разрешено ли е да се съхраняват пестициди в складове на колективни и държавни ферми?

Пестицидите могат да се съхраняват в складовете на колективни и държавни ферми, ако във фермата има санитарни и епидемиологични служби. В този случай на ръководителя на фермата се издава специален паспорт, който при нарушаване на условията за съхранение се отнема и съхраняването е забранено.

Какви са изискванията за складовете за пестициди, принадлежащи на колективна ферма или държавна ферма?

За съхранение на пестициди директно във фермата се отделя склад, разположен на сухо място на разстояние най-малко 200 м от жилищни помещения, водоснабдителни източници, добитък и други сгради. Той трябва да бъде ограден с ограда, която предотвратява влизането на хора и домашни любимци по такъв начин, че територията да е достатъчна за влизане и завой на всякакви превозни средства. На територията на склада е отделено място за празни контейнери и място за неговото неутрализиране.

В склада трябва да е сухо и леко. Стените са направени плътни и винаги измазани. Подовете са асфалтирани или циментирани. Дървените подове са забранени, тъй като те абсорбират случайно разлят течен пестицид, а отровните прахове запълват кухините в тях, пукнатини, от които е почти невъзможно да се премахнат напълно отровите.

Задължително е да имате прозорци или фрамузи за проходна вентилация.

Складовото помещение трябва да се състои най-малко от две секции: едната за съхранение и разпределяне на пестициди, а другата, където те подготвят документация, съхраняват гащеризони, вода, сапун, кърпа и аптечка. В склада трябва да има душ.