Образователни разговори за тийнейджъри. Среща 1.

Образователният час „За най-красивата музика на душата“ ни въвежда в атмосферата на предлаганите уроци. „За да направим света малко по-добър - тази възможност е в ръцете на всеки от нас“ - това е заключението, което тийнейджърите трябва да направят от първия урок.
Първата стъпка към промяната на себе си е да простиш на всички, следователно вторият образователен час разкрива на тийнейджъра необходимостта да се култивира такава добродетел като способността да прощаваш.
В третия образователен час „Където се крие щастието“ учителят води тийнейджъра до разбиране на истинската ценност на живота, която се състои в това да служи на другите. Понякога обаче може да се изрази в необичайни форми и да се прояви, например, в отказването от себе си заради ближния. Нещо повече, именно в това човек може да намери истинско щастие. На това е посветен образователният час „Човешко щастие“.
Образователният час „Дезертиране от живота“ засилва разбирането на подрастващия за истинските ценности в живота, способността да вижда само временни трудности в житейските несгоди и формира желанието да ги преодолее.
Следващият блок от образователни часове е посветен на семейното образование. „Родителите също са хора“ учи тийнейджъра да почита родителите си и води детето до идеята, че то е част от семейството му, в неговата сила да направи семейството по-силно и „по-слънчево“.
Образователните часове „Търсене на ближния“, „Щастието на жените“ и „Кой е шефът“ са насочени към обучение на подрастващите като бъдещи семейни мъже.
Образователният час „Търсенето на ближния“ учи да се вижда в избрания (tse) бъдещият съпруг или съпруга, баща или майка на децата им, като същевременно се обръща внимание преди всичко на красотата на душата, а не на тялото.
Препоръчително е да прекарате образователния час „Женско щастие“ отделно за момичета. В този случай е възможен откровен разговор за целомъдрие, вярност, женственост, способност за състрадание и съпричастност като необходими черти на характера на бъдещата съпруга и майка.
Образователният час „Кой е началникът в къщата“ въвежда тийнейджъра във вътрешния свят на бъдещото семейство, учи да разбира и защитава бъдещия (ите) съпруг (и), формира желанието да отстъпи и запази мира в семейството.
Образователният час „Ние сме от бъдещето“ е насочен към насърчаване на чувството за патриотизъм и уважение към историята на страната у подрастващите.

Образователен час "За най-красивата музика на душата"

Цел:
- възпитание на доброта при юноши;
- да разкрие влиянието на извършените действия върху духовното здраве на човек.

Оборудване:
- хартия за отговори на тестове и чертежи, флумастери;
- музикален център, компактдиск на Светлана Копилова „Притчи-2. Четка в Божиите ръце ", репродукция на стенописа от Леонардо да Винчи" Тайната вечеря ".

Ход на урока
Тестване
Преди да започнете разговор, предлагам ви да отговорите на тестовите въпроси.
1. Имате пари. Бихте ли могли да похарчите всичко, което имате, за подаръци за приятели?
2. Приятел ви разказва за проблемите си, но вие не се интересувате много. Ще му кажете ли, че не се интересувате от това?
3. Партньорът ви играе зле в игра. Ще се поддадете ли на това, за да донесе удоволствие?
4. Колко често казвате добри думи на хората?
5. Харесвате ли зли шеги, практични вицове?
6. Колко дълго си спомняте неправдите, нанесени ви?
7. Винаги ли пропускате възможност да направите добро дело?
8. Мислите ли, че ще правите някакъв бизнес по-добре от други?
9. Излизате ли от играта, когато започнете да губите?
10. Ако сте сигурни, че сте прави, слушате ли възраженията на събеседниците?
11. Изпълнявате ли с желание заявки?
12. Присмивате ли се на някого, за да развеселите компанията?

Учителска дума с елементи на разговор
За резултатите от теста ще говорим по-късно, но сега ще се опитаме да определим темата на разговора. Веднъж Ромен Роланд каза: (по-добре е да пишете на дъската предварително) „... е най-красивата музика на душата. Колко прекрасно би било, ако звучеше във всеки от нас. " Какво означаваше Ромен Роланд? Попълнете липсващата дума в това твърдение и ще научите темата на днешния урок. (Отговори на децата)

Добротата е темата на сесията. Нека се опитаме да определим значението на тази дума. Какъв човек може да се нарече вид?
На дъската (напишете предварително) са написани думи, характеризиращи човек и започвайки с думата „добър“. Какво е тяхното значение?
• добродетелен: силно морален, показващ добродетел, пълен с добродетел;
• добродушен: мил и нежен по характер, а не злобен;
• доброжелателен: желаещ добро, готов да допринесе за благосъстоянието на другите, добронамерен;
• добродушен: отличава се с добро поведение, добро разположение;
• почтен: достоен, похвален, достоен;
• добросърдечен: с добро сърце, привързан, съпричастен;
• съвестни: честно изпълняващи задълженията си.
Какви качества смятате, че притежава един наистина мил човек? (Отговори на децата)
Точно така, всички. Колко такива хора сте срещали? Спомняте ли си какви добри дела сте направили днес, последния ден, седмицата?

Обобщаване на резултатите от теста
Нека да видим резултатите от вашите тестове.
Ключ:
Да - 1-4, 7, 11 - 1 точка
Не - 2, 5-6, 8-10, 12 - 1 точка.
8 или повече точки: вие сте мили, доброжелателни, знаете как да се справяте с хората; само едно желание - бъдете искрени;
4-8 точки: вашата доброта е избирателна: можете да бъдете любезни към някои хора и безчувствени към други;
0-4 точки: комуникацията с вас може да бъде трудна; нямате достатъчно добра воля към хората, отворено сърце.

Учителска история с елементи на разговор
Експертите казват, че добрите дела имат много голямо положително въздействие върху нашето психофизиологично здраве. Състоянието, в което човек е обхванат от импулси на доброта, се възприема от тялото като положителен стрес и произвежда огромно количество защитни вещества, така че наистина милите хора са по-малко склонни да се разболеят. Освен това в състояние на „атака на добродушие“ се произвеждат хормони, които активират умствената дейност и творчеството.
Какво се случва с човек, който извършва зли дела? (Отговори на децата)
Известният английски писател Оскар Уайлд в романа "Портрет на Дориан Грей" описва историята на необичайно красив младеж с ясни сини очи и златни къдрици, чийто портрет е запечатан от един художник.
По пътя на живота той среща лорд Хенри, вдъхновявайки младия мъж, че единствените истински ценности в света са удоволствието от изпълнението на всякакви желания. Вярвайки в това, Дориан изразява безумна мисъл: нека печатът на пороците и страстите пада не върху лицето му, а върху портрета, нека изображението върху платното остарява, нека самият Грей винаги остава млад и красив. За изпълнението на желанието си Дориан продава душата си на дявола, след което възниква мистериозна връзка между младия мъж и портрета. След жестоките постъпки на Грей на платното се появяват черти на жестокост, до следи от кръв след убийството. Докато страстта към удоволствието опустошава и осквернява душата, портретът се обезобразява, а лицето на Дориан остава младо и красиво.
Годините минават. Приятели и познати остаряват, а Дориан остава млад и красив както преди. Само от портрета, който той внимателно крие от всички, умиращата му душа го гледа - олицетворение на страстите и пороците. Дориан пада все по-надолу, влачейки приятелите си със себе си, заразявайки ги с жажда за удоволствие. Близък приятел го призовава към покаяние, но Дориан отговаря: „Твърде късно е да се моля. За мен това са празни думи ".
Той напълно губи способността да обича и състрадание. Депресира го портрет с страховито, отвратително, грозно лице. И веднъж, неспособен да понесе погледа на душата си, Дориан Грей пробожда портрета с нож. Чува се страшен вик. Слугите, които се натъкват, виждат портрет на красив младеж със златиста коса, а на пода - мъртъв отвратителен старец с нож в гърдите.

Разглеждане на стенопис от Леонардо да Винчи
"Тайната вечеря" с дискусия
Сега вижте този фрагмент. Какво можете да кажете за Лицето, изобразено на него? Кой според вас е това? Какво е той? (Отговори на децата)
Това е фрагмент от фреската „Тайната вечеря“ от Леонардо да Винчи. Самата фреска се намира в Италия, в Милано, в бившия доминикански манастир.
Четката на Леонардо да Винчи улови Исус Христос с апостолите си по време на последната вечеря, преди Неговото предателство и екзекуция. Фреската на художника запечатва момента, в който Исус Христос съобщава на своите ученици, че един от тях ще Го предаде.

Слушане на песента на Светлана Копилова "Пеперуда".
(Можете да слушате песента тук)
Последната дума на учителя
Бих искал никога да не забравям, че състоянието на вашата душа зависи само от вас.
Ще бъдете обичани от съседите си
И ще познаете радостта от добротата
Не желаейки другите
Какво не желаете за себе си.
Този четиристишие на езика на Евангелието звучи така: „Обичай ближния си като себе си“ (Mt 22.39; Mk 12.23), т.е. правете хората около вас само това, което искате да получите от тях. На това правило са изградени моралните закони на всички времена. Някои народи изчезват, други се появяват и заповедта „Обичай ближния като себе си“ остава актуална винаги, особено в нашата епоха с толкова оскъдна любов един към друг. Иска ми се душите ви да излъчват само любов и доброта.

Практическа задача
Сега се опитайте да изобразите добротата на хартия. Какво би било, ако беше материално.

Борхович Светлана Николаевна, гл. Методически център на Запорожската епархия на УПЦ