Легенда # 17. Уилямс победи Азаренка на финала

09.09.2013 г. в 04:07 ч. Актуализирано на 09.09.2013 г. в 12:39 ч

• 0
  • 0
  • 0
  • 0

На финала на US Open собственичката на корта Серена Уилямс победи белоруската Виктория Азаренка - 7: 5, 6: 7 (6), 6: 1.

Преди този мач не липсваха прогнози. След като стана известно за отказа на Мария Шарапова, фенове и експерти очакваха с нетърпение точно такъв финал, в който Серена Уилямс ще защити титлата си срещу Виктория Азаренка. Така в крайна сметка се случи. Въпреки че белоруската тенисистка трябваше да премине през много неприятни минути по пътя си към финала. Тя се бори и с трите сета с французойката Ализе Корнет, а срещу Ана Иванович от Сърбия Виктория беше близо до поражение, както никога досега.

Но Серена е тенисистка от съвсем друго измерение. Въпреки че беше в четвъртото десетилетие, именно тя е безспорният лидер в женското турне. И дебютът на мача напълно потвърди това. На сервис на Азаренка американецът загуби само една точка. Изглеждаше, че сега тя не може да бъде спряна, но в следващия мач Виктория върна почивката. В бъдеще противниците играха уверено на своите сервиси, а съдбата на първия гейм беше решена от 11-ия гейм. С резултат 40:15 в полза на Виктория, Серена увеличи темпото и спечели четири поредни точки. И след това още трима на техния сервис.

В резултат на успеха си американката бързо взе две сервиса на съперничката си във втория сет и поведе с 4: 1. Довеждането на мача до победата беше само въпрос на техника, но тенисът на жените е толкова красив, защото в него често се случват истински чудеса. От друга страна, нищо изключително не се случи. Уилямс беше сигурен, че сега победата няма да изчезне от нея и започна да играе открито глупак. Американката така или иначе не тичаше много на корта и сега напълно застана в средата на задната линия. Азаренка, чест и похвала за нея, улови настроението на съперницата си и започна да играе много по-активно. Първата й почивка не беше приета сериозно от мнозина, а и от самата Уилямс. Но напразно. Виктория буквално се хващаше за всяка топка със зъби и бавно намаляваше разликата в резултата. И изравниха позицията първо в сета, а след това и в мача, спечелвайки тай-брейка.

Само на това всички чудеса свършиха. В решителния гейм Уилямс отново много бързо взе две сервиса на съперницата си и поведе - 5: 1. Съдейки по резултата, предимството на американеца беше огромно, но е подвеждащо впечатление. Серена действа много успешно при изтеглянето на важни точки, а спортното щастие на Виктория вече започна да се променя. Двойна грешка на белоруския тенисист при точка на пробив и две удивително точни свещи, изпълнени от Уилямс, всъщност предопределиха съдбата на този мач. Затова след 2 часа и 45 минути реферът на кулата обяви победата на Серена.

Американецът е установил няколко важни постижения наведнъж. На US Open тя печели петата си титла на сингъл, печелейки втората си поредна победа за първи път в кариерата си. Сега в нейната колекция има 17 купи на турнирите от Големия шлем, а швейцарският лидер Роджър Федерер има същия номер. Сред жените Серена изпреварва само три легенди на световния тенис - германката Стефи Граф (22) и две американки Крис Еверт и Мартина Навратилова (и двете 18).