Кратко есе за 5-ия етап на "легендарното" състезание по ски маратон Марсиялонга серия Visma Ski Classics сезон 2015-16

легендарното

Бих искал също да спомена скиорите (героите на Марсиалонга), които популяризираха този ски маратон със своите победи, успехите си:

• Франко Нонес (Италия) е жива легенда и визитна картичка на Марсиалонга. Именно победата му на зимните олимпийски игри през 1968 г. в Гренобъл (30 км разстояние) подтикна италианците да организират Марсиалонга.
  • Йорген Еуклан (Норвегия) - 4 пъти победител в Марсиалонга.
  • Андерс Еуклан (Норвегия) - 2 пъти победител в Марсиалонга.
  • Маурийо Де Золт (Италия) - легендарен италиански скиор, 4-кратен победител на Марсиалонга, олимпийски шампион през 1987 г. в Оберстдорф (на разстояние 50 км), световен шампион.
  • Джери Арлийн (Швеция) - 3 пъти победител в Марсиалонга.
  • Михаил Ботвинов (Австрия) - 3-кратен победител на Марсиалонга, двукратен олимпийски медалист и световен шампион през 1999 г. в Рамзау (щафета 4х10 км).
  • Мария Канинс (Италия) - 10 пъти победител в Марсиалонга.

Сред фаворитите сред мъжете много експерти отдадоха предишните победители на Марсиалонга в началото на състезанието: норвежецът Тор Асле Йердален, братята Андерс и Йорген Еуклан, Джери Арлин, шведът Оскар Саурд (3-кратен победител на Васалопет, спечели Марсиалонга през 2010 г. ), победител в последните два етапа от ски маратони от серията Visma Ski Classic - норвежецът Петър Елиасен.

Сред състезателите за мъже (в стартовия списък) могат да бъдат разграничени имената на следните изключителни скиори, участвали в тези състезания: шведски скиор, двукратен олимпийски шампион Йохан Олсон, италиански скиор, двукратен олимпийски шампион Джорджо Ди Сента, чешки скиор, олимпийски медалист Лукас Бауер, норвежки скиор, 4-кратен световен шампион Елдар Рьонинг.

Сред жените основните фаворити бяха: Брита Йохансон-Норгрен, Катерина Смутна, Серайна Бонер, Юстина Ковалчик, Масако Ишида, Валентина Шевченко.

Стартът на Марсиалонга бе даден в град Моена. През първите 20 км от състезанието скиорите изкачват долината Вал ди Фаса. Минават покрай селата Сорага, Виго, Поца, Кампителло, Канази. След това спортистите се обръщат, спускат се отново в долината Моену, минават през Предацо и започват финалната част от разстоянието, която минава през селата на Вал ди Фиемме - Дзиано, Панкия, Лаго ди Тесеро, Мази ди Кавалезе, Кастело Молина. Последните 2,5 км скиори ще трябва да преодолеят най-трудната и известна част от състезанието - изкачването на Каскат. Скиорите финишират на централния площад на град Кавалезе.

За мое голямо съжаление не успях да гледам това вълнуващо състезание, така че ще дам основните резултати от днешния състезателен ден.

Крайната позиция на спортистите на финала на състезанието от 70 км в класически стил е следната (първите десет участника):

9. Фредрик Бустрем (Швеция) отбор (Lager 157 SkiTeam) 2: 50: 32,70;
  10. Андреас Нигаард (Норвегия) Отбор (отбор Сантандер) 2: 50: 49.70.

43. Николай Болотов (Русия) отбор (Руски маратонски отбор) 3: 02: 08.30;

115. Отбор на Валери Смутин (Русия) (Team Mass Sport) 3:21: 37,60.

Снимка: Победител на 43-та "Марсиалонга" Тор Асле Йердален.

Тор Асле Йердален успя да повтори миналогодишния успех и да спечели легендарната Марсиалонга. След поредица от две победи през този сезон, кралят на норвежкия маратон Петър Елиасен трябваше да се задоволи само с второ място. На третата линия е съотборникът на Петър Елиасен Стиан Хьолгаард. Бих искал да благодаря на членовете на екипа на „Team LeasePlan Go“. За второ поредно състезание неговите представители доминират в десетката.

9. Annika Löfström (Швеция) отбор (Team Exspirit) 3: 25: 24.70;
  10. Аурели Дабудук (Франция) без отбор 3: 28: 11.70.

Снимка: Победителка на 43-та "Марсиалонга" Брита Йохансон-Норгрен.

Златната шапка - трик при жените вкара шведската скиорка Брита Йохансон-Норгрен. Както седмица по-рано, Брита Йохансон-Норгрен, в ожесточена борба с австрийската скиорка Катержина Смутная, успя да завърши първа. Така тя принуди Катежина Смутна да се задоволи със сребърен дубъл след резултатите от последните два етапа.

Серейна Бонер е на третата линия. За нея между другото това също е повторение на резултата от преди седмица.

Общо положение при мъжете след 5 етапа от маратонската ски поредицаVismaСкиКласически, изглежда така (представени са първите 15 скиори):