Конспект на уводен урок от подгрупа с елементи на диагностика
(по-стара група за деца с общо недоразвитие на речта)
Подготвен Нина Малишева
„Здравей, умен език!“
Цел: Запознаване с органите на артикулационния апарат.
Коригиращи и диагностични задачи:
- Да активира кинестетичната и кинетичната основа на артикулационните движения.
- Развийте фино диференцирани двигателни умения на ръцете.
- Формирайте координация на речта с движения на тялото.
- Развийте висши психични функции - памет, внимание.
- Изследвайте фината моторика на ръцете (превключваемост, синхронност, способност да рисувате върху предмет); силата на издишания въздушен поток; артикулационни двигателни умения (чувство за поза, превключваемост, подвижност).
Образователни задачи:
- Научете се да отговаряте на въпроси с просто изречение.
- Разгънете активния речник.
Образователна задача: насърчават такива качества като постоянство, доброжелателност, способността да слушате другите.
Оборудване:
магнетофон, аудио записи, статив, визуални картини, картички с поезия, огледала, цветни моливи, страници за оцветяване, листа (от цветна хартия), листа с задания.
Ход на урока.
Децата влизат в групата под музиката, застават около логопеда.
- Момчета, започваме дълго пътуване до страната на красивата и правилна реч!
Да говоря красиво,
Има много да се научи.
Винаги бъдете внимателни
И, разбира се, не бъдете мързеливи.
В първия днешен урок ще се запознаем с умен, забавен език. Но за да стигнете до кралството, където управлява забавен и умен език, трябва да изпълните няколко задачи. Намерих необичайни листа (дървесни листа, изрязани от цветна хартия), върху които са написани задачи, след изпълнението на които ще посетим весел и умен език.
Лист номер 1
- Отговори на въпроса:
- Кое време на годината е? (падане)
- Добре. През есента листата падат от дърветата, вятърът духа силно и листата се откъсват от дърветата, вихрят се във въздуха и лежат на земята с многоцветен килим.
Сега ще се упражняваме да духаме правилно. Вижте: вдишваме с носа си и духаме със сила върху листа (в дланта на ръката), така че да отлети далеч.
- И сега листът ми полетя,
Сякаш паднах от дърво.
На всяко дете се дават малки листа, изрязани от цветна хартия. Децата духат по 2 листа от дланта си на музика на свой ред.
Учителят фиксира резултата (сила на издишване).
Лист номер 2
- Ето втората задача: трябва да научите упражнението „Листа“.
- Запомнете думи и движения, най-важното е да говорите и да правите движения едновременно.
Децата повтарят след логопеда 2 пъти под музиката.
Есенните листа тихо се вихрят (ръце встрани, въртят се),
Листата под краката ни лежат тихо (седнете),
И шумолене под краката, шумолене (ръце наляво и надясно),
Сякаш искат да се въртят отново (стани, завърти се).
Лист номер 3
- Ето още една задача: научете упражнението за пръсти „Есенни листа“.
Показвам ви, а вие повтаряйте движенията.
Децата повтарят след логопед 2 пъти под музиката.
Учителят фиксира резултата (превключваемост и синхронност).
Times, 2,3,4,5 огънете пръстите, започвайки с палеца
Ще събираме листа, стискаме и разтваряме юмруци
Листа от бреза, листа от офика, огънете пръсти, започвайки с голям
Листа от топола, листа от трепетлика,
Ще събираме дъбови листа
Ще занесем есенния букет на мама. За „разходка“ срв. и Великобритания. пръсти.
Листовка номер 4
- Браво, тренирахме да духаме, тренирахме ръце и крака, играхме с пръсти, така че стигнахме до царството на един забавен и умен език.
Децата затварят очи, показва се картинката "Език"
Сега можем да кажем: "Здравей, умен език!"
Децата седят на маси (езикът ви кани) пред огледалата.
-Момчета, моля, чуйте моята история. Всеки на този свят има своя собствена къща: мишката има норка, птицата има гнездо и къде живее езикът? ... Точно така, той живее в устата: зад алените устни, зад белите зъби (усмихнете се силно, покажете зъби).
Децата повтарят поглед в огледалото.
- За да стане езикът сръчен, издръжлив и силен, той трябва да бъде трениран, да се изпълняват специални упражнения (упражнения за езика), защото ако езикът е вял, мързелив, тогава говорим грозно, неправилно.
-Упражненията трябва да се извършват пред огледало, не забравяйте да внимавате езика си. Ще ви покажа упражненията, а вие помните как се нарича и как ще се изпълнява.
За всяко упражнение се показва картина и се чете стих.
Учителят фиксира усещането за поза, превключване.
Общ набор от упражнения за езика.
1. "Шпатула"
Поставете езика си с лопата
И го дръжте спокойно.
Отпуснете езика си
И го пазете под сметката:
Езикът може да бъде отстранен.
2. "Нека накажем леко палав език"
Ще притиснем езика си със зъби
И тогава притискаме устни
3. „Измивам зъбите“ отдолу и отдолу
Мия зъбите си, мия си зъбите
Както отвън, така и отвътре
Не наранява, не потъмнява,
Не пожълтявайте, така че те.
Езикът ми се плъзга хитро:
Като махало на часовник
Той е готов да се люлее.
На люлка се люлея
нагоре-надолу, нагоре-надолу
Качвам се на покрива
и след това слизам.
- Езикът ви дава оцветяване, върху тях трябва да видите къде са устните, къде са зъбите и къде е езикът и да го боядисате в желания цвят.
Децата казват „сбогом, език“, затварят очи, картината „Език“ е премахната.
Децата рисуват картина с музика.
Учителят събира книжки за оцветяване, за да фиксира резултата.
Логопедът хвали децата, отбелязва най-успешно изпълнените задачи, моли децата да посочат какви упражнения са запомнили за езика.
Препоръчвам да прочетете:
- Психологически материал по тематичен групов урок с обучителни елементи - quot; Собствен образ
- Резюме на урока в старшата група „Безопасни разходки сред природата“
- Характеристики на сватбата през есента и как да я направите незабравима - прочетете онлайн безплатно списание за всички
- Методически указания за практически упражнения за студенти „Инфекциозни заболявания при деца
- Какво казват честите фрактури, Медицинска академия за цялото семейство