Мини - музей на керамичните изделия
Цел:
- продължават да запознават децата с народните занаяти - грънчарството, с неговия исторически произход и съвременна употреба, да ги запознават с културата от миналото на своя народ;
- формират ценностни преценки, учат да идентифицират прилики и разлики;
- възпитават интерес към изучаване на творбите на майстори (грънчари); консолидират знанията за различни видове картини.
- Събудете желанието да украсявате продукти, подобни на тези на майсторите.
- Развийте мислене, памет, въображение и креативност, фина моторика на ръцете.
Ход на урока
Звучи весела музика. (деца влизат, поздравяват гости)
- Деца, чувате ли каква забавна музика? И днес не искам да бъда Любов Василиевна, но сега ще бъда, познайте кой? (Поставя шал и престилка).
Или аз не съм любовницата? Или не майсторка?
Прекрасно почистена в къщата, сготвена храна.
-Огледайте се, какво виждате в моя музей? Съдовете, играчките също. Днес дойдохте в музея на керамиката.
От древни времена нашата земя е известна със своите народни майстори. В древна Русия те също са знаели как да тъкат, да режат дърво, да бродират и да правят керамика. Това умение се предава от поколение на поколение.
(обърнете внимание на пръста на крака) - За какво е? От какво са направени?
- Какво мислите, как се казва човекът, който произвежда тези продукти?
- Потър е много древна и уважавана професия. Преди всяко село имаше свой грънчар.
- Грънчарят намери глина в земята и я остави на двора, така че тя се запече, беше мокрена от дъждовете, измръзнала, слънцето се затопли, ветровете духаха. И през пролетта те избраха всички пръчки и камъчета от глина, пресяха го, накиснаха го във вода, изваяха продукта, (Видео история за работата на майстора - грънчар)
След изпичане съдовете стават силни и звънтещи. Продуктът, който вече е изстрелян във фурната, се нарича керамика.
Какви битови предмети са изработени от майстори - грънчари? (глинени играчки - петелчета, свирки под формата на агнета, коне, кози, различни вази, свещници, съдове - кани, макитри, чаши - близнаци, тикви, пазари, чинии, гърнета, кумани.
И така, керамика - приготвяне на съдове и други глинени изделия.
Игра - имитация
- А сега си представете себе си като истински майстори, нека пресеем глината, намокрим я, формоваме съдовете, излеем я с вода, изгорим във фурната.
- Учителю Андрюша, какво сте произвели? (деца се обаждат)
D/y "Кажи ми кой?"
- А какви са вашите ястия? (глина, лъскава, добра, красива, голяма, боядисана, нова, стара, страхотна).
D/u "Назовете елементите на картината"
- Вижте колко красиви са ястията! И с какво майсторите украсяват своите продукти? (Децата си спомнят различни видове живопис: Gzhel, Dymkovskaya; какви цветове преобладават, наричат елементите на картината)
D/u "Сравнение"
Децата сравняват картини със съвременни продукти и продукти от миналото.
D/и "Какво звучи?"
И веднъж баба ми ми каза, че по-рано на базара този кораб се е считал за добър, който при потупване по него звучал силно.
-Е, нека проверим как звучи? - Ако нашите ястия звучат силно, това показва висококачествената работа на грънчаря и неговия материал. Нашите ястия звучаха толкова красиво, че и аз исках да танцувам, и ти?
D/и "Да или не?" (децата използват въпроси, за да познаят какво е видяло детето в саксията)
D/y "Назовете поговорка"
- Грънчарят храни глината.
- Нека саксиите бият по главата на грънчаря.
- Саксиите не са светци плесен.
- Силата на празен ход отслабва.
- Няма плод без труд.
- Търпение и малко усилия.
- Когато работите, времето лети, когато чакате, не се бърза.
- И който спуска ръката си в купа - това ще отгатне гатанка! И ще намерите отговорите в нашия музей.
-Напълно забравихме за нашите продукти, време е да ги извадим от фурната.
- Каня ви в студиото, където можем да украсим нашите ястия. Нека вашите продукти са очарователни, различни, защото всеки от вас ще нарисува свой собствен модел, а какви ще бъдат те, вашето въображение и креативност ще ви подскажат. (преход към арт студио)
Практически дейности с музикален съпровод.
- Какви прекрасни продукти сте направили! Как биха украсили моя мини-музей! (децата предлагат да дарят своите продукти на мини-музея)
Резултат
- Хареса ли ви нашето пътуване?
- Кого бихте довели в моя мини-музей за обиколка? Какво мислите, че би харесало вашето семейство тук?
- Това е диетичен продукт с мед, фитнес упражнения, фитнес класове, как да отслабнете, фитнес, как
- Урок по екология в подготвителната ГРУПА Пухкавото щастие е мое
- Урок по екология в старшата група "Да сравним котка и куче"
- Урок по екология в старшата група - Домашни любимци - предучилищно образование, други
- Сесия 2 Аналгетици