Урок за икономическото образование на децата на тема: "Трудът е продукт"

Цели на урока:

- да запознае децата с понятието „продукт на труда“;

- да формира представа за понятия като „по-скъпи“, „по-евтини“, „цена“, „стоки“, „заплати“;

- да възпитава любов към труда и хуманно отношение към природата.

Лексика: цена, продукт, по-скъпо, по-евтино.

Методологични техники:

1. Уводен разговор.

2. Въпроси към децата по съдържанието на темата.

Ход на урока

Педагог. - Момчета, огледайте се. Това, което ни заобикаля?

Деца. Неща, мебели.

Педагог: - Всичко, което ни заобикаля, е направено от ръцете на хората. Обличаме се, ядем, караме се в транспорт, гледаме телевизия благодарение на работата на различни хора, играем на компютъра. Това, което се получава в резултат на труда, е продукт на труда. Продуктът на труда е резултат от човешкия труд. Може да се продаде. Това, което се продава, се нарича стока.

Чуйте загадката и я познайте.

Познайте как се нарича,

Какви пари се продават.

Това не е прекрасен подарък,

Нарича се ... (продукт).

Различни продукти се продават в различни магазини. Има магазини, които продават само един вид продукти. Например магазин за детски мебели, който продава само детски легла, шкафове, нощни шкафчета, маси и т.н. Има и универсални магазини, които продават всички или абсолютно всички хранителни продукти и т.н.

Различните продукти имат различни цени. Някои продукти са по-скъпи, други са по-евтини.

От какво според вас зависи цената на даден продукт? (Отговори на деца.)

Цената на даден продукт зависи от това колко време е отнело изработката на артикула, дали материалите, от които са направени, са скъпи и колко далеч е трябвало да стигнете до магазина.

За нас също е много важно как изглежда продуктът. Винаги искате да изглежда добре, да прави впечатление на купувача, да го харесва.

Сега да видим кой продукт е харесал децата. Играе се играта „Кой какво е купил“. (Набор от обектни снимки „Ястия“, „Мебели“, „Дрехи“, „Зеленчуци“, „Играчки“ и други полезни материали.)