Програми, статии

Резюме на урока по темата: „Доброта“

Все по-често по телевизията се показват филми на ужасите, екшъни, сцени на насилие, безкрайни сериали с неприлично поведение на героите. Дете може да види всичко това по всяко време, като включи телевизора или се свърже с интернет.

Децата и юношите все още не могат да оценят правилно всичко, което виждат и чуват, така че често започват да имитират грубите лудории и неприличното поведение на героите от телевизионните екрани и кината. Следователно е необходимо да се създадат условия за формиране на морал у децата.

Целта на моралното възпитание е да установи истински, любящи и уважаващи стандарти в човешките взаимоотношения. Задачите могат да бъдат следните:

  1. Помогнете на детето да научи за природата на света, за характера на междуличностните отношения, за природата на околната среда, да се отвори в този свят и да намери своето място в него.
  2. Подгответе ученика за влизане в обществото.
  3. Формирайте съзнателно волево поведение на детето.
  4. Събудете самостоятелно логическо мислене.
  5. Развийте общата култура на детето.

Предлагам да разработите урок по темата: "Доброта".

Цел: систематизирайте знанията на децата за правилата за добро поведение; развиват способността да забелязват добрите дела на другите; насърчават нуждата да проявяват доброта към другите сами.

Ход на урока

Аз. Психологическа нагласа.

- Поставете длани на гърдите си там, където е сърцето ви. Чуйте как бие. Почувствайте и си представете как дланите ви са изпълнени с топлината и добротата на сърцето ви. Сега споделете топлината и добротата на сърцето си един с друг, хванати за ръце. Усмихвайте се един на друг. В такова добро настроение, нека започнем урока си.

II. Главна част

1. Въведение.

- Момчета, не случайно започнахме урока си, споделяйки добротата на сърцето си.

Тема на нашия урок: „Доброта“.

- Какво е добротата?

- Чуйте как се пише за това в речника на С. Ожегов: „Отзивчивост, емоционална нагласа към хората, желание да се прави добро на другите“.

Игра "Да помислим за добротата"
Децата застават в кръг. На всеки от тях на свой ред учителят хвърля по една топка в ръцете му. Този, който хване топката, посочва мил човек и обяснява защо е мил. Например: сестра ми е любезна, защото играе с мен всеки ден и ми помага.
Когато всички деца говорят за определени мили хора, учителят моли едно от децата да изброи всички мили хора, за които разказаха приятелите му.
- Какво според вас си струва да правите добри дела и защо?

2. Четене и обсъждане на приказка: „Нито едно добро дело не се губи за нищо“. (А. Неелова)

Селянинът оре ивицата си, събра я и я засее. От сутрин до късна вечер селянинът работеше на полето, за да има с какво да се храни през есента. Издънките на селянина бяха добри, ръжта бързо се надигна и изгони ухото. Но тук, за съжаление, топлината дойде твърде рано, ухото започна да пожълтява и не дава зърното на растежа. „Ами - мисли селянинът - моята реколта е изчезнала, как мога да се разбера с децата сега?“ И всеки ден всеки се разхожда в полето, гледа към небето - ще изпрати ли Бог дъжд.

След като застане на лентата си и скърби. Две малки дъждовни капки го видяха и едната капчица казва на другата:

- Съжалявам за селянина, колко труд е положил и без дъжд ръжта му изчезва. Как да му помогна.

- Така и така, - отговори друга капчица, - но какво можете да направите. Вижте колко сте мънички - не можете да намокрите и най-малката трева.

- Истината е ваша - съгласи се капката, - и все пак може би ще утеша малко горкия.

Още една капка я погледна и си помисли:

- Не искам да изоставам от нея, ще я последвам и аз.

И тогава двете капчици паднаха - едната на челяка на селянина, другата върху ръжено класо.

- Слава на теб, Господи, дъждът върви, - зарадва се селянинът, - сега няма да остана без хляб.

Междувременно се събраха много, много дъждовни капки и започнаха да говорят колко щастлив е селянинът с приятелките си.

- Ще отида и ще зарадвам селянина - накрая измисли една от капчиците.

- И аз! И аз! И аз! - Чух от всички страни и капчици, посипани заедно по земята.

Ръжта се възстанови, започна да излива добре зърното, селянинът извади богата реколта от ивицата си. Да, ако не се смили за малката си дъждовна капка и не събере семена от лентата си, ще трябва да гладува със семейството си през цялата зима.

Въпроси и задачи за приказката:

- Защо капката съжали селянина?

- Разкажете ни за какво говорят капчиците и колосчетата.

- Какви качества трябва да притежава добрият фермер?

- Представете си, че една капка върху зърно от ръж беше вълшебна и от нея израсна шип на доброта. Разкажете ни как този колосок ще помогне на хората.

- Какъв беше облакът - майката на добрите капчици? На какво и как е научила децата си?

3. Игра "Добър дъжд"

Децата застават в кръг. Всички те са хубави дъждове, в средата на кръга има облак от майка. На това дете се дава чаша вълшебна вода на доброта. Включва се весела музика и всички дъждове танцуват и се вият облаци около мама. Когато музиката спре, всички дъждове спират, а облакът майка на свой ред ръси вода от чаша върху всички в кръга и пита дъждовете на кого са помогнали. Всеки дъжд трябва да има отговор.

Например: Видях цвете, изсъхнало от жегата, и го дадох да пие; Видях мръсна кола на пътя и я измих; Забавлявах децата и т.н.
След като всички дъждовни капки разказват на облака за своите добри дела, майката на облака трябва да повтори всичко, което са й казали дъждовните капки.

4.Креативна задача "Добро дело"

- Слушайте внимателно поговорката и ми кажете как разбирате нейното значение: „Добре е, че вали дъжд при суша“.

- И сега ще разпространя картички, на които са записани обекти или явления от околния свят. (Например: слънце, вятър, земя, дървета, къща, мебели, съдове, дрехи и т.н.) Всеки от вас трябва да разкаже за добротата на този, който е влязъл в картата, без да го назовава, а останалите трябва да познаят кой те говореха за вашите приятели. Например: напитки, измивания (вода); покрива, предпазва от лошо време, дава уют (дом) и др.

III. Обобщаване. Отражение.

- Момчета, ето едно ябълково семе пред вас. Кажете ни как ще изглежда това дърво след десет години, ако го засадим в земята. Избройте всички, чиято доброта ще помогне на това дърво да расте. (Доброта на слънцето, земята, въздуха, бриза, градинаря)

- Но в крайна сметка не само природата ни дава своето добро. Живеем сред хора и постоянно чувстваме добротата на другите. Опитайте се да изброите всички, чиято доброта ви помага да растете. (Добротата на родители, баби и дядовци, възпитатели и учители, приятели и приятелки и т.н.)

Рисунка "Дървото на добротата"

- Нека нарисуваме дърво на добротата. На дървото трябва да има толкова плодове, колкото си спомняте добрите хора в живота си.