Юрий Борзаковски: биография, снимки и интересни факти

Най-високите позиции в бягането на средни разстояния са твърдо заети от бегачи от Кения, Етиопия, Северна Африка. Рядко някой европеец е в състояние да пробие сред най-добрите десет бегачи в света. Още по-значими са постиженията на спортиста Юрий Борзаковски, европейски шампион, триумф на Олимпийските игри и многократен носител на световни първенства. Феновете обаче оцениха спортиста не само заради наградите: всяко състезание с негово участие се превърна в истински трилър, в който финалната развръзка винаги се отлагаше до последните секунди.

Finish Dash Master

Неопитните фенове вярват, че в дисциплините по бягане всичко зависи единствено от физическото състояние на спортиста и че всяко състезание е просто състезание за скорост. На състезания в бягане на средни разстояния обаче тактическата борба между спортистите заема важно място. В тази връзка Юрий Борзаковски беше ненадминат майстор и истински гросмайстор по лека атлетика.

Състезателят, който веднъж успешно бягаше дълги спринтове, имаше отлична експлозивна скорост.

юрий

Така Юрий Борзаковски постигна ярка победа на Олимпиадата през 2004 г. в Атина и спечели всичките си награди по същия начин. Заедно със своя наставник той внимателно проучи възможностите на бъдещите си съперници и много точно определи темпото на дистанционното си бягане и решаващия момент за последния изблик.

От футбол до лека атлетика

Юрий Борзаковски е роден в Московска област през 1981 г. в малкото градче Кратово. Родителите му са обикновени хора. Мама работеше като портиер, а баща ми завъртя волана на боклукчийски камион. Юра е кръстен на Гагарин, тъй като е роден в деня на космонавтиката.

Активно енергично момче не можеше да седи на едно място, обичаше да играе футбол и постоянно изчезваше в двора. Юрий Борзаковски, чиято биография можеше да се развие по различен начин, влезе в лека атлетика почти случайно. Пристигайки на стадиона, той видя група момчета, които играеха футбол, и, присъединявайки се към тях, се записа в секцията за компанията. Юрий посещаваше тренировки с удоволствие, напредваше с невероятна скорост и на дванадесет години дори си спечели прякора „кенийски“.

юрий

Между другото, кенийските бегачи бяха идолите на момчето, той се възхищаваше на невероятните им физически характеристики и знаеше наизуст постиженията на най-добрите спортисти.

Намиране на себе си

Фантастичните физически данни позволиха на Юрий да опита силите си в доста широк спектър от дисциплини по бягане. Естествено добро сърце перфектно доставя кислород на тялото, осигурявайки издръжливост. Бегачът също беше добре развит физически: почти 50% от масата на краката му бяха чисти мускули.

борзаковски

Благодарение на отличната си скорост, той отлично бягаше на дълги спринтови разстояния и дори участваше в състезания в надпреварата на 200 м. И все пак, разглеждайки различни варианти, Юрий Борзаковски се спря на средни разстояния. Високоскоростната издръжливост, съчетана с отличен финален удар, му позволи да се покаже по най-добрия начин при бягане на 800, 1000, 1500 м.

Джуниър подвизи

Именно на разстояние 800 м Юрий Борзаковски спечели първата си голяма международна награда. Родните стени му помогнаха в това. На Световните младежки игри, проведени в Москва през 1998 г., той спечели златен медал на разстояние 800 м и добави към него сребърен медал на разстояние 1500 м.

На домашната сцена Юри Борзаковски също беше неудържим. Той стана национален шампион сред младежите на разстояние 1500 м и спечели турнира за юноши, участвайки в състезанието на 400 м.

юрий

Възходът на една лека атлетика звезда

Разцветът на останалите, тоест специалистите по бягане на средни разстояния, идва с възрастта, тъй като тези гросмайстори от лека атлетика придобиват умения заедно с опит. Юрий Борзаковски обаче, спортист с изключителни физически характеристики и изключителна интелигентност, започна да печели доста рано. На 18-годишна възраст той става победител в шампионата за възрастни на Русия, след което през същата година печели Европейското първенство сред юношите.

Година по-късно Юрий Борзаковски достигна сериозно международно ниво, спечелвайки злато на Европейското първенство на закрито. След като актуализира личния си рекорд през лятото, той уверено спечели билет за първата си олимпиада, която се проведе в Сидни през 2000 г.

В онези години изглеждаше, че хегемонията на африканските спортисти в бягането на средни разстояния е установена завинаги. От дните на легендарните Болотников и Куц европейските останали на практика не са постигнали никакви постижения на сериозно ниво. Юрий Борзаковски обаче постепенно се превърна в най-истинската звезда на континента в лека атлетика. След като вчерашният юноша на 19 години успя да влезе във финала на Олимпийските игри в Сидни, състезавайки се при равни условия с най-добрите, те започнаха да говорят за него като за възможен победител на следващите игри в Атина.

Основна победа в кариерата

В предолимпийските сезони Юрий Борзаковски набираше скорост и постоянно печелеше големи турнири. През 2003 г. дебютира на световното първенство, където спря на крачка от златото. Забележително е, че много експерти не казаха, че африканският бегач е победил, а че Борзаковски е загубил заслуженото злато.

На Олимпийските игри в Атина той вече беше смятан за един от основните претенденти за победа, въпреки присъствието на такива гиганти като Уилсън Кипкетер, Мбулаени Мулаудзи.

Финалът на състезанието на 800 м беше едно от най-зрелищните телевизионни предавания на игрите в Атина. Юрий Борзаковски избра любимата си тактика и запази по-голямата част от дистанцията зад гърба на основните си конкуренти. В един момент обаче изглеждаше, че спортистът направи последния изблик твърде късно. На 50 м преди финала той безнадеждно изоставаше от състезателите, но Юри се втурна като вятър и буквално на половин метър пред видните съперници на финала.

Живот след олимпийската победа

След като спечели игрите в Атина, Юрий Борзаковски влезе твърдо в елита на лека атлетика и придоби истински звезден статус. Въпреки това трудолюбивият спортист не се забави и все още работи усилено на тренировки, за да постигне нови победи. През 2005 г. той стана втори на световното първенство, две години по-късно взе бронзовия медал, губейки от опонентите си в бавен тактически финал.

Няколко месеца преди Олимпиадата в Пекин през 2008 г. Юрий Борзаковски (бягане, 800 м) показа втория си резултат на един от търговските турнири. Той беше в отлична форма и беше смятан за един от претендентите за победа, но в столицата на Китай го чакаше провал. Като едва преодоля квалификациите, в полуфиналната надпревара Юри показа едва трети резултат и дори не стигна до финала.

биография

След фиаското в Китай, Юрий Борзаковски се представя на най-високо ниво още няколко години. През 2011 г. той успя да вземе бронзов медал на световното първенство, въпреки факта, че по това време е израснало поколение талантливи и гладни спортисти.

Изключителният спортист завърши активната си кариера през 2014 г., но не се сбогува със спорта, след като година по-късно премина към треньорство.

Юрий Борзаковски и семейството му

Олимпийският шампион от Атина се срещна със съпругата си Ирина в детската градина. След като се запознали петнадесет години по-късно, те решили да не се разделят повече и се оженили в доста млада възраст. Между другото, избраницата му също преди това се занимаваше с лека атлетика.