Билял Махов

борба

Билял Махов: биография

борба

На 10-годишна възраст Билял Махов печели първото си първенство. Първоначално той се занимава с борба със свободен стил, но по-късно се увлича от гръко-римски и постига не по-малък успех тук.

Обещаващият 14-годишен борец бе забелязан от известния треньор на Дагестан Гаджи Гаджиев. Това се случи на шампионата на Южния федерален окръг. Хаджиев незабавно покани Билял в Дагестан. Тийнейджърът, чиито заветни мечти бяха свързани само с борбата, не се замисли нито за секунда. Много скоро той осъзна, че не е сбъркал.

През 2005 г. Махов спечели световното първенство за юноши. На следващата година той повтори успеха. Тези победи позволиха на младия борец да се появи на арената за възрастни в родния му Налчик през 2007 година. И отново Билял спечели. През същата година той отново стана шампион, неочаквано побеждавайки именития Курамагомед Курамагомедов в самия финал на Световната купа. Руският олимпийски комитет обяви 20-годишния спортист за откритие на годината.

махов

На 21 години Билял Махов имаше всички шансове да стигне до Олимпиадата в Пекин. Но по време на участието в турнира в памет на Иван Яригин, който се проведе през 2008 г. в Красноярск, спортистът се почувства зле. Както се оказа, това беше отравяне с живак. Процесът на възстановяване е бавен и Махов не успява да се възстанови до Олимпийските игри, проведени през същата година.

Но след като се възстанови, борецът бързо компенсира загубеното време. Неведнъж е постигал победа в Купата на ЦСКА. През 2012 г. феновете на свободния стил и гръко-римската борба почетоха своя фаворит за блестяща победа в Англия. Билял Махов успя да стане медалист на летните олимпийски игри, които се проведоха в Лондон.

Две години по-късно, на световното първенство, което се проведе в Лас Вегас, млад състезател, който се състезаваше в гръко-римската борба, успя да спечели бронза. Пореден бронзов медал получи Билал в свободната борба.

борба

Борецът от Кабардино-Черкесия носи титлата Почетен майстор на спорта на Русия. Награден е с медал от Ордена за заслуги за отечеството, II степен. Тази награда беше връчена на Bilal след успешни битки на игрите на XXX олимпиадата, която се проведе през 2012 г. във Великобритания.

През 2016 г. спортната биография на Билял Махов ще получи още една „олимпийска“ глава. След уверена победа на полския турнир „Мемориал на Циолковски“, спортистът спечели билет за Олимпийските игри в Рио де Жанейро. Той ще представлява Русия в свободната борба.